Zamień ten tekst na URL Webhooka

Foto, Audio i Wideo

Plate, PPM, OOH - nie wiesz co oznaczają te skróty 🤔? Spieszę z wyjaśnieniem!

Wydanie nr
28
opublikowane
2022-09-04
Jakub Kaźmierczyk
Jakub Kaźmierczyk
Fotograf
No items found.

Wchodzisz w świat profesjonalnej fotografii, dostajesz brief, umawiasz się na PPM, żeby omówić warunki tego, że Twoje packshoty pojawią się na OOH. Klient prosi o zdjęcia SOOC, ale potrzebują też plate, bo postprodukcją będzie zajmował się agencyjny grafik. Oczywiście wszystko musi być ASAP! Wiem - aż ciężko się to czyta, ale pracując z klientami korporacyjnymi i agencjami, bardzo często będziesz spotykać się z podobnym żargonem. Nie przejmuj się - nie musisz znać tych wszystkich dziwnych skrótów od razu, ale ich znajomość może być bardzo przydatna zarówno na etapie negocjacji, planie zdjęciowym, jak również przy postprodukcji. W tym krótkim artykule wyjaśnię kilka skrótów i pojęć, z którymi możesz się spotkać, a które niekoniecznie będą dla Ciebie zrozumiałe. Zapraszam do lektury! 

**ASAP **

Jeśli dostaniesz maila, że klient potrzebuje zdjęć ASAP, to znaczy że musisz zakasać rękawy i brać się do roboty. Skrót oznacza As Soon As Possible, czyli najszybciej jak to możliwe. To najchętniej pisane literki przez świeżaków z agencji, którzy przegapili maila od klienta tydzień wcześniej i teraz pali im się grunt pod stopami. Pamiętaj, żeby zawsze przed zleceniem omówić harmonogram prac! 

**Asterka **

****
Mój asystent doświetlający samochód tytułową, oryginalną Asterką.

To określenie częściej używane w filmie, oznacza miecz LED. Aster LED to firma, która spopularyzowała popularne “pałki LEDowe” na planach filmowych. Dzisiaj niezależnie od producenta, używa się słowa “Asterka”, niezależnie od tego kto jest producentem takich mieczy. Trochę tak, jak na buty sportowe mówimy adidasy, niezależnie od ich marki, czy na samochody terenowe - jeepy.

**Baciu**


To pieszczotliwe określenie na butterfly, czyli dużą płaszczyznę dyfuzyjną na rozkładanej ramie. Częściej spotkasz się z tym w filmie, ale obecnie firmy często planują sesje zdjęciowe i nagrywanie reklamy w jednym czasie. 

BTS / backstage

To skrót od Behind The Scenes, czyli zdjęcia zza kulis. Jeśli dostaniesz zlecenie na przygotowanie BTS, oznacza to, że Twoim zadaniem będzie pokazanie pracy zespołu, który pracuje przy sesji. Nie jesteś wtedy głównym fotografem, nie powtarzasz kadrów głównego fotografa.

**Brief**


Lata temu, na niemieckim uczyłem się, że Der Brief to list. Jednak w życiu fotografa jest to zbiór ustaleń odnośnie sesji zdjęciowej. Najczęściej tworzy go klient lub agencja. Zawiera on przede wszystkim założenia sesji, rozpiskę ujęć do wykonania czy zdjęcia referencyjne. 

**Dajcie mi tu życie!**


Kolejne zapożyczenie z planów filmowych, ale przekłada się również na fotografię. “Życie” to potocznie podgląd na żywo. W filmie chodzi o podłączenie monitorów podglądowych, w fotografii odnosi się to do tetheringu. 

Deadline

To ostateczny termin, do którego musi być zrealizowane zlecenie. To najczęściej święta, nienaruszalna data. Najlepiej, żebyś znał ją jeszcze przed przystąpieniem do zlecenia.

Digital

Jeśli dostaniesz prośbę wycenę z informacją, że publikacja zdjęć będzie w digitalu, lub określenie “na potrzeby reklamy digitalowej” oznacza to, że Twoje zdjęcia pojawią się w sieci. To szeroko rozumiana publikacja na stronach internetowych, w mediach społecznościowych itd. Nie obejmuje druku czy publikacji w telewizji.

FYI

Ten skrót najczęściej znajdziesz w korespondencji w której jest wiele osób. Nie słyszałem żeby ktoś go kiedykolwiek wymawiał. Oznacza on “Fot Your Information” czyli po prostu dla Twojej informacji.

Kostiumy

To inaczej stylistka mody. Na większych planach zdjęciowych, zawsze tak określa się stylistów. Wcale nie muszą oni projektować kostiumów, ani przygotowywać nic wymyślnego. Często osoba która ubiera bohaterów w jeansy i t-shirty może być też nazwana kostiumografem.

KV


_Przykład key visuala Teekanne, do którego miałem przyjemność robić zdjęcia. _

To skrót od Key Visual, czyli głównego motywu przyświecającego wybranej marce. Nie jest utożsamiany z logo, choć może zawierać jego elementy. Dobrymi przykładami są np. ludzik Michellin, krowa Milki, czy Serce i Rozum w reklamach. Przy czym w korespondencji z agencją/klientami fotograf robiący zdjęcia do Key Visuala po prostu przygotowuje fotografie do gotowych kreacji. W tym przypadku key visualem możemy nazwać plakat, billboard, czy menuboard, mimo że to określenie w tym przypadku nie wypełnia prawidłowej definicji KV.


Jeśli dostaniesz zlecenie na fotografię kulinarną na menuboardy, oznacza to, że klient chce zobaczyć Twoje zdjęcia nad głowami pracowników. To z menuboardów w KFC wybierasz którą kanapkę czy kubełek chcesz zjeść. Smacznego! 

MUA

To skrót od Make Up Artist, czyli to po prostu wizażystka. To chyba nie wymaga wyjaśnienia.

OOH

Jeśli zobaczysz, że zakres publikacji to właśnie OOH (Out of Home), oznacza że chodzi o druk, najczęściej wielkoformatowy. Co jednak robi słowo “dom” w tym skrócie? Jest ono kluczowe, bo właśnie zadaniem takiej reklamy jest dotarcie do konsumentów, kiedy są poza domem.

Packshot

To zdjęcie produktowe, ale bez aranżacji, najczęściej na białym tle. Ma wiernie pokazać produkt, nie ma tu miejsca na eksperymenty z głębią ostrości, dziwnymi kątami czy niecodziennym światłem.

Plate


_Typowy plate kuchni, do którego można dokleić np. dzbanek i filiżankę z herbatą. _
W wytycznych sesji możesz zostać poproszony o tzw. plejt, czyli zdjęcie np. pustego stołu, pustej sceny, pustej ulicy czy pustego tła. Następnie takie zdjęcie może posłużyć grafikowi jako podstawa do dodania np. dzbanka z herbatą na stół, samochodu na sfotografowaną przez Ciebie ulicę itd. Możliwości jest wiele, ale taki plate może być też przydatny dla Ciebie, jeśli np. zrobisz zdjęcie kanapki z kubkiem soku w tle. Jeśli klient zażyczy sobie usunięcie kubka, Ty dzięki plate’owi będziesz miał zdjęcie pustego stołu, czyli dawcę miejsca, w którym nie ma kubka. 

PPM - Pre production meeting

Jeśli dostaniesz maila, że np. w czwartek macie PPM, oznacza to, że spotykacie się w celu omówienia zlecenia. Spotkanie może być na żywo, jak również wirtualne, np. na zoomie. Nic nadzwyczajnego, ale kiedyś nie miałem pojęcia czym jest ten pipiem.

SOOC

Kolejne zapożyczenie z angielskiego - Straight Out of Camera, czyli prosto z aparatu. Jeśli w wycenie zostaniesz poproszony o materiał SOOC, oznacza to, że postprodukcją będzie zajmował się ktoś inny, a Ty jedynie oddajesz surowy materiał.

Szparowanie

To nic innego jak wycinanie obiektów z tła. Zawsze pamiętaj, żeby ustalić z klientem czy obiekty będą wycinane z tła, czy nie. Jeśli nie - jeśli masz taką wizję, możesz zrobić zdjęcia z rozmytym tłem. Jeśli jednak obiekty będą wycinane z tła, zawsze zadbaj, żeby miały jak najostrzejsze i najlepiej widoczne krawędzie.

To chyba tyle! Przynajmniej na moment pisania tego mini słowniczka, tyle różnych dziwnych słów przyszło mi do głowy i sam kiedyś musiałem udawać, że wiem o co chodzi klientowi. Dzisiaj, wydaje mi się, że całkiem nieźle poruszam się w tym żargonie, choć staram się go mocno ograniczać i korzystam z niego tylko wtedy, kiedy muszę. Dobrego tygodnia!