Możesz dołączyć, jeśli posiadasz abonament ahoy! który obejmuje specjalizację Full-stack i Programowanie (lub wszystkie specjalizacje) oraz posiadasz 400 $AHOY na swoim portfelu. Pamiętaj, że za coiny możesz wziąć udział w jednym sprincie w miesiącu. Jeśli tak, wypełnij ankietę:
Pomyślnie zapisano na listę rezerwową.
Do zobaczenia!
Pierwsze API w NestJS
Znajomość JavaScriptu "na froncie" dość szybko może zaprowadzić Cię na back-end, wprowadzając na ścieżkę full-stack web developmentu. Aby ułatwić Ci tę podróż, przygotowaliśmy 21-dniowy sprint technologiczny, podczas którego poznasz NestJS od praktycznej strony.
Wprowadzenie
Możliwość wykorzystania JavaScript na back-endzie wymaga przede wszystkim zrozumienia zagadnień charakterystycznych dla serwerowej części aplikacji, których nie spotykamy na front-endzie. Dlatego pierwszy tydzień naszego sprintu będzie polegał na zbudowaniu serwera Node.js zdolnego do przyjmowania oraz weryfikowania danych i zwracania odpowiedzi. Poza programowaniem, zadbamy także o skonfigurowanie środowiska oraz samej aplikacji, zachowując możliwie najlepsze praktyki.
Architektura Back-endu
Zbudowanie prostej aplikacji na back-endzie nie stanowi większego wyzwania. Szybko jednak okazuje się, że wraz z rozbudową logiki, rośnie złożoność kodu, który coraz trudniej utrzymać i rozwijać. Dlatego druga część sprintu skupi się na architekturze back-endu oraz sposobie organizacji oraz testowania kodu aplikacji który dostarcza nam NestJS.
Bazy danych i serwer produkcyjny
Zwykle back-end ma dostęp do bazy danych i wykonuje operacje na zapisanych w niej informacjach. Aby to było możliwe, konieczne jest zaprojektowanie struktury bazy danych, a następnie połączenie jej z logiką aplikacji i wszystkim tym, co zbudowaliśmy do tej pory. Ostatnim krokiem będzie konfiguracja serwera produkcyjnego i udostępnienie zbudowanego API.
Front-end Developer
Materiał sprintu NestJS stworzyliśmy z myślą o frontend developerach i developerkach, pracujących w ekosystemie JavaScript, chcących rozwinąć swoje kompetencje w obszarze projektowania backendu. Z tego powodu zakładamy, że znasz już ten język oraz że możemy skupić się na poznawaniu zagadnień związanych z tworzeniem aplikacji działających po stronie serwera. Nawet jeśli nie planujesz rozwoju swojej kariery w kierunku "Full-Stack Web Developmentu", to ukończenie tego sprintu znacznie ułatwi Ci pracę na froncie, ponieważ poznasz najważniejsze koncepcje związane z funkcjonowaniem backendu i zwyczajnie dowiesz się, co się dzieje "po drugiej stronie".
Junior Full-stack Developer
Jeśli masz już za sobą pierwsze back-endowe aplikacje i chcesz rozwinąć swoje umiejętności oraz pogłębić wiedzę, którą już posiadasz, to także znajdziesz wartość w opracowanych przez nas lekcjach i zadaniach praktycznych. Poza treściami sprintu będzie także przestrzeń na konsultacjach oraz w komentarzach lekcji, do przedyskutowania interesujących Cię tematów.
Pierwsze kroki
Konfiguracja środowiska
Szkielet aplikacji
Pierwszy endpoint
Walidacja danych i DTO
Controllery
Rozwój aplikacji i baza danych
Warstwa serwisowa
Logger i rodzaje błędów
Middleware
Podział aplikacji na moduły
Podłączenie do bazy danych
Aplikacja na produkcji
Modele i ORM
Repository Pattern
Zmienne środowiskowe
Przygotowanie i budowanie aplikacji na produkcję
Wprowadzenie do testowania
Sesja wprowadzająca
Pierwsze spotkanie rozpocznie się od kwestii organizacyjnych, udostępnienia materiałów oraz omówienia zasad sprintu. Pozostały czas wykorzystamy na poznanie się, co pozwoli nam lepiej dostosować ogólny przebieg sprintu.
Konsultacje Q&A
Pierwsze spotkanie Q&A skupi się na wprowadzeniu w praktyczny projekt, który zrealizujemy na podstawie materiałów dostępnych w ramach sprintu. Będzie to także przestrzeń na zaadresowanie problemów i pytań dotyczących pierwszych kroków w obszarze back-endu.
Konsultacje Q&A
Drugie spotkanie Q&A dedykowane jest architekturze aplikacji oraz organizacji struktury katalogów oraz kodu. Podczas spotkania zaadresujemy bieżące pytania lub przedstawimy potencjalne ścieżki rozwoju umiejętności projektowania back-endowych aplikacji.
Konsultacje Q&A i Podsumowanie
Trzecie spotkanie Q&A będzie jednocześnie podsumowaniem sprintu. Jego tematem przewodnim będzie przegląd realizacji praktycznych projektów oraz dyskusja na tematy związane z rozwojem aplikacji, oraz zagadnieniami produkcyjnymi. Ogólna struktura spotkania będzie podyktowana przez pytania osób biorących w nich udział lub tematem rezerwowym na wypadek, gdyby wszystko pozostałe było jasne.
Różne warianty dostępu do Sprintu 🔓
Możesz wziąć udział w Sprincie na dwa różne sposoby - kupując bezterminowy dostęp, albo w ramach istniejącego abonamentu. W przypadku istniejącego abonamentu, możesz wziąć udział w jednym Sprincie w miesiącu. Dostęp odbierzesz zarówno na stronie Sprintu jak i w ramach Skrzyni Skarbów. Poniżej znajdziesz natomiast krótkie porównanie:
Pojedynczy zakup
Abonament
Dostęp do materiałów Sprintu
bezterminowy
dopóki płacisz abonament
Kanały społeczności
tylko Sprintu i specjalizacji
wszystkie
Czas dostępu do społeczności
na miesiąc
dopóki płacisz abonament
Dostęp do całego eduweb
❌
✅
Full-Stack Developer specjalizujący się w ekosystemie nowoczesnego JavaScriptu. Swoją karierę zaczynał od ECMAScript 3 oraz Adobe Flash, następnie PHP oraz Java GWT. Obecnie całą swoją uwagę kieruje na technologie takie jak Node.js, React i Angular oraz programowanie funkcyjne i reaktywne. Poza praktycznym doświadczeniem w roli programisty, od lat uczy JavaScriptu na sali szkoleniowej.