Zamień ten tekst na URL Webhooka

Grafika, Motion i 3D

Co nowego w technologi AI

Wydanie nr
26
opublikowane
2023-07-04
Michał Wedlechowicz
Michał Wedlechowicz
Graphic Designer
No items found.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego branżowego newslettera. Eksploatujemy w dalszym ciągu temat sztucznej inteligencji i nie odpuszczamy. Zwłaszcza, że jest o czym mówić.


Na tapecie mamy dwa oprogramowania, Adobe i MidJourney. Ostatnio pisałem Wam o Generative Fill w Adobe Photoshop. Adobe się nie cofa w swoich deklaracjach i kolejne narzędzie Firefly zostało udostępnione w aplikacjach desktopowych.

Recolor Vector Artwork

Adobe odkrywa karty. Generative Recolor Artwork to funkcja dostępna w ramach Adobe Firefly - narzędzia AI od Adobe. Recolor Artwork pozwala na zmianę całej kolorystyki w grafice wektorowej z pomocą naszych instrukcji podanych w formie tekstowego promptu. Teraz Ta funkcjonalność jest dostępna w najnowszej wersji Adobe Illustrator.

W praktyce wygląda to tak, że możemy zaznaczyć dowolne obiekty, grupy obiektów, czy nawet całe kompozycje w Illustratorze, a następnie wybieramy kolejno „Edit” z głównego menu, a następnie „Edit Colors” i wreszcie „Generative Recolor”.
Naszym oczom ukazuje się nieskomplikowane w obsłudze okno. Znajdziemy tu miniaturki z gotowymi prometami (dokładnie tak jak w Adobe Firefly) oraz pole tekstowe, gdzie możemy pisać nasze instrukcje. Jest jeszcze coś. Pod wspomnianym oknem tekstowym znajdziemy małą ikonkę plusa. W tym miejscu możemy dodać konkretne kolory, które również będą stanowiły element naszej instrukcji.

Kiedy wybierzemy przycisk „Generate” otrzymamy 4 propozycje nowej kolorystyki dla zaznaczonych obiektów. Jeśli nie spełniają one naszych oczekiwań mam do wyboru dwa rozwiązania. Po pierwsze możemy ponownie wybrać „generale” i otrzymamy raz jeszcze porcję czterech nowych rezultatów. Po drugie możemy zmodyfikować prompt i dopiero potem kliknąć „Generate”. I znów otrzymamy kolejne propozycje. Jeśli klikniemy na którąś, jej kolorystyka zostanie naniesiona na nasze obiekty wektorowe w Illustratorze.

Na dłuższą metę oznacza to, że Adobe na poważnie wzięło sobie rozwój technologii AI i aby utrzymać konkurencyjność swoich produktów i usług wprowadza własne rozwiązania, oparte o generatywną sztuczną inteligencję. W praktyce będzie to wyglądać tak, że coraz więcej funkcjonalności Adobe Firefly będzie trafiać do aplikacji desktopowych pakietu Creative Cloud, najpierw w wersji beta. Czekamy!

Nowe MidJourney

A teraz kolejna nowość: MidJourney V 5.2. Tutaj też znajdziemy nowości, a są to między innymi: lepsza kompozycja, zwięzłość i poprawiona zgodność z promptem oraz wyraźnie zwiększona ostrość obrazów. Ale ponadto mamy też nowe komendy i funkcjonalności.

Pierwsza z nich, funkcja „High Variance Mode” pozwala na ulepszenie obrazu już powiększonego. Pod powiększonym wariantem znajdziemy nowe przyciski: „Vary Strong” pozwalający na dokonanie głębokich zmian w obrazie i „Vary Subtle”, który wprowadzi bardzo delikatne poprawki. Po wybraniu któregokolwiek z nich otrzymamy 4 kolejne wersje naszego obrazu, będą one mocno zróżnicowane, lub różnica między nimi będzie tylko delikatna - zależy którego przycisku użyjemy.
Kolejna opcja dotyczy zmian w kompozycji, a dokładnie chodzi o „Zoom Out”.  Pod powiększonym obrazem pojawi się funkcja „Zoom Out 2x” , Zoom Out 1.5x” oraz „Gustom Zoom”. Pierwsza opcja pozwala na dwukrotne oddalenie naszego obrazu i dobudowane tła lub brakujących elementów. Druga opcja pozwala na dokładnie to samo, przy czym oddalenie jest nieco mniejsze. Ostatnia funkcja czyli „Gustom Zoom” daje nam do dyspozycji pole tekstowe, gdzie możemy wpisać nasze instrukcje dotyczące oddalenia.

To tyle w tym wydaniu. Jestem ciekaw jakie są Wasze odczucia w związku z tak prężnym rozwojem technologii AI. Bronić się, czy łapać wiatr w żagle? :)
Pozdrawiam i do następnego razu.