Zamień ten tekst na URL Webhooka

Grafika, Motion i 3D

Jak, dlaczego i kiedy się uczę.

Wydanie nr
13
opublikowane
2022-09-12
Michał Wedlechowicz
Michał Wedlechowicz
Graphic Designer
No items found.

Witajcie,
W tym wpisie chciałbym podzielić się z Wami moimi technikami zdobywania umiejętności i motywowania się do rozwoju w projektowaniu graficznym. Mówiąc "umiejętności" czy "rozwój" mam na myśli głównie umiejętności narzędziowe, lub też rozwiązania narzędziowo - softwarowe, które pozwalają mi pracować szybciej.


Co w trawie piszczy!

Trwa nasz pierwszy Ahoyowy konkurs. Zostało niewiele czasu na zgłaszanie prac, więc do dzieła! Szczegóły TUTAJ.
Już w przyszłym miesiącu w Krakowie odbędzie się Festiwal Sztuki Cyfrowej. Jeśli nie masz planów na jesienne weekendy to uważam, że jest to dobra opcja do spędzenie kreatywnie wolnego czasu. Więcej info TUTAJ.

Dlaczego chcę się uczyć.

Zacznę od tego, że bywam leniwy. Więc jeżeli jest jakiś sposób na ułatwienie sobie pracy, lub sprawienie, aby przebiegała ona szybciej to chętnie go poznaję :) To jest jeden z powodów, dzięki którym sięgam po poznawanie nowych technik pracy czy software’u. Najważniejszym jednak motywatorem jest chęć stania się coraz lepszym designerem, tworzącym projekty które są aktualne stylistycznie, i takie które wpisują się w aktualne trendy, czy technologie. To wszystko składa się jednocześnie na to, że dzięki temu staję się bardziej atrakcyjnym projektantem na rynku i nie zostaję w tyle w stosunku do konkurencji.

Motywacje i wybory.

Zaczynam przede wszystkim od wyboru zagadnień, których chcę się nauczyć. Tu bardzo łatwo można wpaść w błędne koło chęci nauczenia się wszystkiego naraz. Był taki czas kiedy sam miałem podobne myślenie, a moje przeładowane oczekiwania były spowodowane tym, że bardzo chciałem dociągnąć swoje umiejętności w wielu dziedzinach jednocześnie, czyli: druk, ilustracja, web, 3D itp. Nie potrafiłem znaleźć jednego konkretnego branżowego zagadnienia, któremu chciałbym się poświecić. To powoduje, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie nauczyć się czegokolwiek. Na czym więc polega wybór zagadnienia, którego chcę się nauczyć? Czasem zależy on od potrzeby chwili, a czasem od potrzeb rynku.
Najprościej wyjaśnić mi potrzebę chwili i jednocześnie najłatwiej się zmotywować do działania pod wpływem tej potrzeby. Jest to oparte o zadanie, które w danym momencie wykonuję - jeśli wymaga ono ode mnie nauki nowego narzędzia czy techniki to sięgam wtedy po nową umiejętność. Jedną z takich „potrzeb chwili” był projekt animacji, który wykonywałem dla moich zleceniodawców. Zgodnie ze storyboardem, w pewnej scenie należało obrócić wektorową postać 2D o 180 stopni. Nigdy wcześniej nie robiłem podobnej sekwencji, dlatego musiałem zdobyć odpowiednie umiejętności. Dokładny opis tego przypadku znajdziecie w moim poście na Ahoy czyli TUTAJ.
Wspomniałem wcześniej o potrzebie rynku. Tutaj dobrym przykładem może być nauka oprogramowania. Nikt już nie projektuje interfejsów stron czy aplikacji w Photoshopie. Do tego celu branżowym standardem na rynku stała się Figma, z uwagi między innymi na proste narzędzia nastawione na projektowanie UI, czy możliwość współdzielenia projektów co jest idealnym rozwiązaniem dla zespołów w agencjach. To właśnie sprawiło, że musiałem nauczyć się nowego oprogramowania. Agencje reklamowe pracują głównie na Figmie i jednocześnie wymagają, aby projekty stron były dostarczane w właśnie w Figmie. Tutaj nie da się uniknąć poznania nowego narzędzia, czasem porostu jest to konieczne.

Czas na naukę.

Jeśli chodzi o poświęcanie czasu na naukę to w moim przypadku jest go niestety mało. Wiosna i lato były dość intensywnym okresem w pracy. W związku z tym nie było szans na wygospodarowanie czasu jaki sobie zaplanowałem na naukę. Ale mimo wszystko planować warto. Moim celem jest wygospodarowanie w miesiącu 2 dni roboczych, które są zamknięte na prace kreatywną, a przeznaczone wyłącznie na naukę. Jak wspomniałem nie zawsze się to udaje, ale dobrą wiadomością jest fakt, że uczę się cały czas, nawet nie robiąc tego intencjonalnie. Czyli uczę się kiedy przeglądam czyjeś portfolio, kiedy rozmawiam z innymi projektantami, kiedy prowadzę webinar na Ahoy, czy kiedy zwyczajnie pracuję. Zdobywam wtedy nową wiedzę, czy utrwala swoje dotychczasowe umiejętności. A najlepszą metodą na utrwalanie jest uczenie innych i przekazywanie wiedzy. Dlatego chętnie dziele się nią na Eduweb i Ahoy.
A jakie są Wasze metody zdobywania wiedzy? Chętnie poznam Wasze techniki, dlatego zachęcam Was do postowania na Ahoy!. Do usłyszenia :)
Michał Wedlechowicz z Eduweb.