Zamień ten tekst na URL Webhooka

Grafika, Motion i 3D

MOHO - Profesjonalne narzędzie do Animacji 2D

Wydanie nr
8
opublikowane
2022-07-01
Michał Wedlechowicz
Michał Wedlechowicz
Graphic Designer
No items found.

Witajcie po przerwie.
Z tej strony Michał Wedlechowicz z Eduweb. Wracam do Was z newslleterem tym razem poświęconym aplikacji MOHO. Jak do tej pory animacja postaci 2D i rig w dużym stopniu oparty jest u mnie o After Effects w zestawieniu z pluginem DUIK. Robiłem swego czasu porówna afterowych wtyczek zarówno darmowych jak i płatnych. Uważam, że ze wszystkich DUIK daje najbardziej rozbudowane możliwości animacji i rigowania. Ale jest to tylko plugin. Natomiast są na rynku narzędzia, które sa samodzielnymi aplikacjami i jednym z takich rozwiązań jest MOHO.


Co w trawie piszczy:

Konfrontacje Plakatu Studenckiego 2022 - Konfrontacje Plakatu Studenckiego to trzecia edycja międzynarodowej wystawy plakatów studenckich, powstałych w pracowniach projektowych wyższych uczelni. Wystawa prezentuje 250 plakatów i jest otwarta do 30.07.2022 w Tarnowskim Centrum Kultury. Szczegóły.
Wystawa konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową - 15-osobowe Jury wybrało 30 finalistów VIII edycji Konkursu 30/30 na najlepszą polską okładkę płytową 2021 roku. Wystawa najlepszych prac znajduje się w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru (Poznań), i potrwa do 31 lipca włącznie.

Wracamy do MOHO

MOHO to profesjonalny, samodzielny software przeznaczony do animacji i profesjonalnego rigowania. Jest oprogramowanie powszechnie wykorzystywanym przez agencje reklamowe i największe studia animacji. jednym z nich jest Cartoon Saloon odpowiedzialny za takie produkcje jak „Wolfwakers” , „Song of the Sea” czy „The Secret of Kells”. Krótki showreel studia Cartoon Saloon możecie zobaczyć TUTAJ.
Wróćmy jednak do aplikacji MOHO. Wcześniej znana była pod nawą MOHO 12, a aktualnie dostępna jest wersja oznaczona jako 13.5. Dostępna jest zarówno na platformę Windows jak i MacOS. Cena licencji to 399.99 USD, ale warto zaznaczyć, że jest to jednorazowa opłata. Link do strony. Przeglądając zwiastuny niektórych produkcji, czy różne explainer video stworzone z użyciem MOHO, możemy szybko się przekonać, że dzięki niemu można uzyskać bardzo płynne i plastyczne animacje.
Odpowiadają za to między innymi takie funkcjonalności jak „Smart Bones”, które pozwalają na płynne sterowanie rigiem oraz „Dynamic Bones”, które automatycznie reagują na ruch innych kości. Dzięki kościom dynamicznym możemy w bardzo porosty sposób animować włosy, czy elementy ubrania, które same poruszają się automatycznie w trakcie na przykład spaceru postaci. Inteligentne kości czyli wspomniane wcześniej Smart Bones ułatwiają sterowanie ruchami głowy czy animacją elementów twarzy, a ustawienie takiej kości i podpięcie do niej elementów postaci jest niezwykle proste.
Do MOHO możemy importować pliki PSD, Ai, a nawet sami możemy projektować elementy bezpośrednio w MOHO. Ponadto w samej aplikacji mamy możliwość pracy z silnikiem fizyki, dzięki czemu możemy pracować z grawitacją, czy tworzyć deszcz lub dym z pomocą systemów cząsteczek. MOHO spełnia również oczekiwania animatorów, którzy lubią pracować z kamerą 3D w After Effects, ponieważ taka funkcja jest również dostepna w MOHO.
Aplikacja posiada również narzędzia Lip Sync pomagające pracować z ruchem ust w trakcie mówienia animowanej postaci. A jak na samodzielną aplikację narzędzi jest naprawdę dużo. Wielu artystów jednak wykorzystuję MOHO jako wsparcie do pracy z After Effects.
To świetne oprogramowanie jest na szeroką skalę wykorzystywane przez Animwood Studio z Krakowa, które zajmuje się animacją i explainerami od wielu lat. Portfolio artystów pracujących dla Animwood możecie zobaczyć tutaj: https://www.animwood.com a jednym z nich jest Maja Krajewska, motion designerka, która przybliży Wam prace z MOHO już 12 lipca w wydarzeniu live na Ahoy!
ja czekam z ogromną niecierpliwością, ponieważ chętnie poznam nowe techniki, które mogą stanowić bardzo dobrą alternatywę dla wykorzystywanego przeze mnie pluginu DUIK.
Pozdrawiam i do usłyszenia!
Michał Wedlechowicz z Eduweb.