Zamień ten tekst na URL Webhooka

Grafika, Motion i 3D

Przegląd popularnych serwisów Stockowych

Wydanie nr
6
opublikowane
2021-09-20
Michał Wedlechowicz
Michał Wedlechowicz
Graphic Designer
No items found.

Chyba niemal każdy w branży kreatywnej korzysta z zasobów stockowych. Gotowe szablony, assety, ikony, postacie, scenki, i profesjonalne fotografie, które są na wyciągnięcie ręki znacznie przyspieszają naszą pracę. W czasach gdzie liczy się efektywność i wydajność pewnego rodzaju gotowce okazuję się wybawieniem. Na rynku znajdziemy całą masę serwisów oferujących materiały stockowe, nie tylko w postaci materiałów graficznych, ale również dźwiękowych czy wideo. W tym wydaniu chciałbym przyjrzeć się kilku najpopularniejszym serwisom.


Adobe Stock – czyli dawniej znany między innymi jako „Fotolia” to gigantyczny serwis stockowy, który oferuje zasoby z wielu kategorii. A są to zdjęcia, ilustracje, wektory, wideo, audio, szablony i 3D oraz materiały redakcyjne. Dla mnie jako grafika najbardziej przydatne będą materiały graficzne, czyli zdjęcia, wektory i ilustracje. Nie ukrywam, że Adobe Stock ma sporą przewagę z uwagi na bogatą ofertę szablonów zoptymalizowanych pod aplikacje Adobe. Czyli szablony magazynów, raportów, i innych publikacji dla Indesigna, materiały wektorowe dla Illustratora, projekty layoutów aplikacji czy szablony webowe w Photoshop. I to jest coś co sprawia, że mam nieogarnioną chęć kliknięcia subskrybcji w usłudze Adobe Stock. Osobiście powstrzymuje mnie jedynie cena. Bo najtańsza roczna subskrypcja w cenie 29,99 euro/miesiąc daje mi możliwość pobrania tylko 10 zasobów w jednym miesiącu. To trochę mało. W przypadku gdybym chciał rozszerzyć ilość miesięcznie pobieranych zasobów do 40, wtedy miesięczna opłata wyniesie 79,99 euro czyli w przeliczeniu na PLN daje to około 360 złotych. Wygląda na dużą kwotę biorąc pod uwagę fakt, że co miesiąc opłacamy już subskrypcję Adobe Creative Cloud, która już sama w sobie jest droga (porównajmy choćby z cenami Affinity). Reasumując uważam, że Adobe zrobiło by dobry krok w stronę użytkowników gdyby w ramach subksrypcji Adobe CC można było korzystać z zasobów na platformie Adobe Stock. Było by też fajnie gdybyśmy mieli nieograniczony dostęp do wyżej wspomnianych assetów przy ewentualnej, niewielkiej dopłacie do abonamentu Creative Clod.
Kolejny serwis, który chcę wziąć na tapetę to założony 18 lat temu Shutterstock. Przez ten czas uzbierało się tam naprawdę dużo materiałów z wielu różnych kategorii. Wektory, zdjęcia, muzyka, templatki itp. Z uwagi na to jak długo Shutterstock funkcjonuje na rynku należą się mu pokłony za ilość zgromadzonych materiałów. Samych plików graficznych znajduje się tam ponad 300 milionów, a każdego dnia dodawane jest ponad 200 000 kolejnych. Ale znów chciałbym ponarzekać na cenę 🙂 Zaczniemy od najtańszego wariantu. Jeśli zapłacimy z góry za cały rok pobierania samych tylko materiałów graficznych, będzie nas to kosztować 299 euro. W tej cenie otrzymujemy roczną możliwość pobierania maksymalnie 10 obrazów w miesiącu. 10 obrazów to mało z uwagi na ilość czy złożoność projektów które wykonujemy. Jeśli miesięczną ilośc pobrań chcemy zwiększyć do 50 sztuk opłata za cały rok wyniesie nas 979 euro. O droższych opcjach nawet nie wspominam. Istnieje możliwość zakupów na żądanie bez konieczności opłacania rocznego abonamentu. Koszt zakupu 5 obrazów wynosi wtedy 59 euro. Powyższe plany obejmują jedynie usługę pobierania grafik. W przypadku materiałów z innej kategorii jak na przykład wideo musimy przygotować się na osobną subskrypcje.
Być może zastanawiasz się skąd to moje narzekanie. Przecież ktoś musiał się napracować żeby stworzyć te wszystkie zasoby. A ja sam jako grafik zarabiam na projektach, w których wykorzystuję materiały stockowe. Tak. Wszystko się zgadza. Ale moje uwagi do powyższych cen nie wzięły się z nikąd. Serwis Freepik jest powodem moich narzekań na powyższe i jest kolejnym serwisem stockowych jaki chciałbym omówić. Jest to młody serwis w porównaniu do wyżej wymienionych i aktualnie oferuje 4,5 miliona zasobów graficznych. Są to między innymi profesjonalne fotografie, pliki wektorowe, ilustracje, pliki PSD czy ikony. Teraz cena. Płacąc 119,99 euro za cały rok możemy dziennie pobrać do 100 dowolnych materiałów(!!!!) Dlatego w związku z niemal nieograniczonymi możliwościami pobierania Freepik jest stosunkowo najtańszy z pośród wszystkich do tej pory wymienionych przez mnie serwisów. Warto też skorzystać z promocji z okazji przykładowo Black Friday – Zazwyczaj mamy możliwość kupienia rocznego planu z 30% zniżka.
Kolejnym serwisem wartym uwagi jest Creative Market. To serwis oferujący fotografie, grafiki wektorowe, ilustracje, ale ponadto znajdziemy tam fonty, pędzle do Photoshopa czy Procreate i wiele innych kreatywnych zasobów. Jest to wyjątkowy serwis pod tym względem, że nie zmusza użytkownika do wykupienia rocznego abonamentu z ograniczeniami w zakresie ilości pobrań. Tutaj płacimy każdorazowo za pobrany plik na żądanie. I dla niektórych będzie to bardzo wygodna opcja jeśli wykazują sporadyczne zapotrzebowanie na pliki tego rodzaju. Warto wspomnieć że na Creative Market znajdziemy niezliczoną masę szablonów zoptymalizowanych pod aplikacje Adobe. Z tego względu uważam, że jest to moce konkurent dla Adobe Stock.
Teraz czas na krótką refleksję. Przez jakiś czas zastanawiałem się czy korzystanie z zasobów stockowych nie jest swego rodzaju pójściem na łatwiznę. Czy tworzenie z takich „gotowców” nie oduczy mnie kreatywności, a wręcz rozleniwi. Okazuje się że nie. Bo pobierać zdjęcia i wklejać na stronę internetową czy do Photoshopa potrafi niemal każdy. Ale żeby zrobić to ze smakiem, zachowując pewne zasady estetyczne projektu trzeba właśnie wykazać się kreatywnością. Nie inaczej sprawa tyczy się ilustracji. Czasem pobieram jakieś gotowe postacie wektorowe, ale i tak w tych „gotowcach” muszę się sporo „nagrzebać”, żeby spełniały moje oczekiwani i pasowały do projektu. Koniec końców i tak potem wyglądają zupełnie inaczej niż te które przed dwiema godzinami pobrałem. Warto więc korzystać ze Stocków, bo praca na tych materiałach również uczy nas kreatywności i jednocześnie przyspiesza nasz workflow. Jestem ciekaw z jakich bibliotek stockowych Wy korzystacie. Pozdrawiam.Lista linków z Newslettera:Biblioteka ilustracji w Ai, SVG
Ogromna biblioteka ilustracji w Ai, SVG, dla Sketcha oraz Firmy. W sam raz do sekcji HeroPiękne i kolorowe ilustracje dla projektów komercyjnych.
Ilustracje i assety wektorowe w sam raz dla projektów UI w Figmie czy Adobe XD