Zamień ten tekst na URL Webhooka

Grafika, Motion i 3D

Adobe Express - czyli nowa Canva ale od Adobe

Wydanie nr
10
opublikowane
2022-07-24
Michał Wedlechowicz
Michał Wedlechowicz
Graphic Designer
No items found.

Cześć! :)
Z tej strony Michał z Eduweb. W tym wydaniu newslettera chciałbym Wam przybliżyć usługę Adobe Express, dostępną w ramach Creative Cloud lub jako osobna subskrypcja oraz wersja free. Wcześniej Adobe Express znany był jako Adobe Spark, a w związku z tym warto też przybliżyć zmiany jakie zostały wprowadzone wraz ze zmianą nazwy oprogamowania.


Co w trawie piszczy:

Na Grafmag pojawił się bardzo ciekawy artykuł o prawach autorskich czyli o tym jak bronić efektów swojej twórczej pracy. LINK
Zostały ogłoszone wyniki konkursu ArtInPost 2022. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu artu na paczkomaty InPostu. Zostało zgłoszonych ponad 4tyś prac i można podziwiać je TUTAJ. Nagrodzone projekty dostępne są pod tym LINKIEM.

Co to jest Adobe Express

Według wielu komentarzy na AppStore jest niezbędnym programem do tego, aby pomóc stworzyć spójny wygląd postów na platformach społecznościowych bez potrzeby znajomości profesjonalnego oprogramowania. Ograniczenia narzędziowe są raczej ogromnym plusem, ponieważ skomplikowane interfejsy mogłyby przytłoczyć i zniechęcić osoby niepracujące na codzień z designem. Dzięki temu zaznajomienie z narzędziami Adobe Express nie trwa dłużej niż godzinę.
W dużym skrócie Express działa podobnie jak Canva bazując na tysiącach gotowych assetów takich jak zdjęcia, kształty, tła, wektory, typografia itp. W ramach subskrypcji mamy nieograniczony dostęp do Adobe Fonts oraz Adobe Stock. Express oferuje nieprzebrane ilości gotowych szablonów i templatek oraz daje możliwości animacji.

Express jako Spark

Jak wspomniałem we wstępie Express był znany wcześniej jako Spark. Aktualna wersja zawiera wszystkie te same funkcje plus szereg nowych. Usługa Adobe Stock jest teraz dostępna bezpośrednio w aplikacji Express, więc nie musimy wcześnie pobierać stockowych zdjęć i importować potem do aplikacji. Wśród nowych funkcji znajdziemy również szybkie usuwanie tła, konwertowanie filmów na pliki GIF, konwersji do plików PDF i wiele więcej. Zaraz po uruchomieniu aplikacji mamy dostęp do wyboru rozmiarów obrazu dotowanych standardów różnych Social Mediów jak Facebook czy Instagram. W trakcie projektowania grafiki, możemy szybko przełączyć się między rozmiarami, tak aby od razu stworzyć gotowe grafiki dopasowane do różnych rozdzielczości.

Dostępność

Express jest dostępny w trzech wariantach. Wariant darmowy daje do dyspozycji znacznie mniej możliwości niż opcje płatne, ale i tak jest ich sporo. Otrzymujemy ograniczoną kolekcje zdjęć pobieranych z usługi Adobe Stock, podstawowe funkcje edycyjne, w tym możliwości animacyjne, możemy pracować w przeglądarce lub na urządzeniu mobilny i na koniec otrzymujemy 2GB miejsca dyskowego w chmurze.
Pełna wersja aplikacji Adobe Express jest dostępna jako gratis jeśli korzystacie z całego planu Adobe Creative Cloud. Ale opłacanie subskrypcji całego planu nie jest koniecznością. Możecie wykupić dostęp wyłącznie do Adobe Express otrzymując pakiet premium, a w nim niegraniczony dostęp do wszystkich templatek i szablonów, dostęp do wszystkich funkcji edycyjnych, dostęp do 160 milionów zasobów Adobe Stock w aplikacji, dostęp do usługi Adobe Fonts, możliwość korzystania z bibliotek CC, dodawania ascetów brrandingowych takich jak logo, kolory marki i etc i na koniec dostęp do 100GB przestrzeni dyskowej w chmurze. Szczegóły odnośnie cen dostępne są tutaj: https://www.adobe.com/express/...
Ponadto jeśli wykupimy plan Premium otrzymujemy także dostęp do kilku innych aplikacji, a są to:
Premiere Rush - Nagrywanie, edycja i udostępnianie filmów na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych.
Photoshop Express - edycja i retusz obrazów, tworzenie kolaży i łączenie zdjęć.
Adobe Spark Video - szybkie twórzenie wspaniałych pokazów slajdów wideo.
Adobe Spark Page - zamiana słów i obrazów w piękne, przesuwające się strony internetowe.
Jeśli na codzień nie zajmujecie się grafiką profesjonalnie, Adobe Express jest bardzo dobrym narzędziem do tworzenia materiałów graficznych promujących Wasze działania i produkty na Social Mediach, bez konieczności nauki profesjonalnego oprogramowania graficznego. A jeśli na codzień projektujecie grafikę Express będzie doskonałym wsparciem, dostępnym w ramach całego pakietu Adobe CC.
To tyle w tym tygodniu ode mnie. Do usłyszenia na Ahoy! i Eduweb.pl
Pozdrawiam,
Michał Wedlechowicz