Zamień ten tekst na URL Webhooka

Grafika, Motion i 3D

Adobe Fresco – symulator prawdziwych pędzli i farb.

Wydanie nr
7
opublikowane
2021-11-06
Michał Wedlechowicz
Michał Wedlechowicz
Graphic Designer
No items found.

Witajcie

Zanim przejdziemy do aplikacji Fresco, krótka historia mobilnych narzędzi CC. Adobe dość wcześnie zainicjowało trend na projektowanie przy pomocy urządzeń mobilnych wprowadzając szereg aplikacji na tablety czy smartfony. Niedługo po wprowadzeniu usługi Creative Cloud pojawiły się między innymi mobilne narzędzia do wektoryzacji zdjęć robionych aparatem w telefonie, czy proste aplikacje pozwalające na przechwytywanie motywów kolorystycznych z fotografii i do tworzenia pędzli. Później Adobe postawiło na narzędzie do tworzenia takie jak na przykład Adobe Comp służący do mobilnego prototypowania układów, które później możemy przenieść do Indesigna na desktopie. Ta powolna droga udoskonalania narzędzi i usług poskutkowała pojawieniem się mobilnych aplikacji do rysowania i szkicowania: Adobe Draw i Adobe Sketch.


Adobe Sketch jest programem służącym do mobilnego malowania, dającym ogromną listę różnych pędzli. Pędzle są skonstruowane w taki sposób, aby dawały wrażenie prawdziwego, ręcznie malowanego dzieła. Dlatego Adobe Sketch może być również wykorzystany jako narzędzie do Concept Artu czy też ilustracji. Praca w tej aplikacji polega na tworzeniu grafiki bitmapowej. I to jest podstawowa różnica między Sketch, a Draw. Ponieważ Adobe Draw jest aplikacją nastawioną na pracę z obiektami, wszystko co w niej rysujemy pozostaje oddzielnym, skalowalnym obiektem wektorowym.
Adobe od czerwca rozsyłało mailingi informujące użytkowników Creative Cloud o wycofaniu obu programów ze sklepów z aplikacjami od 19 lipca. Po tym dniu można nadal korzystać z tych aplikacji, jeśli były wcześniej zainstalowane na naszym urządzeniu mobilnym. Adobe, nie będzie jednak ich obsługiwać, czyli przestanie dodawać nowe funkcje, a te istniejące mogą przestać działać w związku z aktualizacjami systemu operacyjnego urządzenia.
Czy powyższe oznacza, że straciliśmy nasze projekty tworzone wcześniej w Sketch i Draw? Nie. Są one nadal zapisane w chmurze i możemy je otworzyć w Adobe Fresco. Jest to aplikacja, która aktualnie zastępuje dwie powyższe. Fresco, promowane przez Adobe hasłem „Twoja ulubione przestrzeń do rysowania i malowania” jest narzędziem łączącym możliwości Sketch i Draw. Zostało opracowane tak, aby doskonale pracować na iPadach wraz z Apple Pencil oraz urządzeniach Wacom. Dostępna jest również wersja na iPhone.
Pędzle dostępne w Adobe Fresco imitują między innymi farby olejne i akwarele, które rozlewają się i rozmywają przy każdym pociągnięciu co daje efekt dotąd niespotykany w podobnych narzędziach mobilnych. Jednocześnie możemy korzystać również z pędzli wektorowych w tym samym dokumencie. Pracę nad projektem stworzonym we Fresco, możemy kontynuować również na desktopie dzięki synchronizacji z chmurą. Pliki PSD będą wyglądały tak samo na wszystkich urządzeniach.
Podsumowując Adobe Fresco, dzięki połączeniu możliwości pracy z grafiką wektorową i bitmapowymi pędzlami stanowi ciekawą alternatywę dla Affinity Designer w wersji mobilnej. Jest to spora przewaga nad programem Procreate, koty nastawiony jest tylko na pracę z bitmapą. Ciekaw jestem jak to dalej się potoczy i które narzędzie będzie najczęściej wybierane. Pozdrawiam.
PS: Zapraszam Was na "Mobilny Warsztat Designera" – materiał, w którym zobaczysz jak działają niektóre narzędzia mobilne od Adobe.Lista linków z Newslettera:Shape Factory – projektuj loga i znaki.
Proste i łatwe w użyciu narzędzie do tworzenia logo – nie wymaga zdolności graficznych.Darmowy LogoMaker na Namecheap
Ciekawe, webowe narzędzie do tworzenia logo za darmo. Glaze Stock – biblioteka wysokiej jakości ilustracji.
Po prostu bajeczne ilustracje do wszystkiego i dla każdego!