Zamień ten tekst na URL Webhooka

Grafika, Motion i 3D

Affinity wyhamowało - co dalej z największym konkurentem Adobe?

Wydanie nr
11
opublikowane
2022-08-25
Michał Wedlechowicz
Michał Wedlechowicz
Graphic Designer
No items found.

Affinity wyhamowało - co dalej z największym konkurentem Adobe?
Witajcie. Tym wydaniu chciałbym przybliżyć Wam temat związany z aplikacjami Affinity, które szybko podbiły serca wielu artystów. Narzędzi od studia Serii nikomu nie trzeba przedstawiać. Pokochaliśmy je między innymi za innowacyjność, intuicyjność, płynny workflow i cenę. Co dalej z Affinity, skoro od około roku nie ma żadnej aktualizacji, a ostatnia była ledwo zauważalna?


Co w trawie piszczy:

Adobe otworzyło już zapisy na tegoroczny Adobe MAX i dostępne są tutaj. Jestem bardzo ciekaw nowości od branżowego giganta.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła konkurs artystyczny na plakat Dnia Krajobrazu 2022. Konkurs jest przeprowadzony przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Szczegóły i zgłaszanie prac tutaj.

Wracamy do Affinity

Aktualna wersja aplikacji Affinity oznaczona jest numerem 1.10. Jej premiera miała miejsce rok temu i tak naprawdę wprowadzała dość mało ulepszeń przez co nie została nawet zauważona. Studio Serii przyzwyczaiło nas do częstych updatów z wieloma rewolucyjnymi funkcjonalnościami, ale niestety od roku mamy ciszę. Warto też zwrócić uwagę, że na oficjalnym kanale YT Affinity od ośmiu miesięcy panuje głucha cisza.
Mimo, że narzędzia od studia Serif są imponujące i posiadają szereg bardzo dobrych funkcjonalności ułatwiających pracę to nadal brakuje wielu usprawnień i nie są to aplikacje pozbawione błędów, choć jest ich stosunkowo niewiele. Sm osobiście czekam na kilka rzeczy, który mam nadzieję pojawią się w przyszłości, ale nikt nie wie ile przyjdzie nam czekać. Być może zaraz po wysłaniu tego maila pojawi się informacja od twórców, ale byłbym bardzo usatysfakcjonowany, gdyby przykładowo w Affinity Designer pojawiła się wreszcie funkcja trasowania bitmap, czy możliwość zapisu do formatu Ai z zachowaniem warstw (aktualnie żeby przerzucić plik do Ilustratora, musimy zapisać grafikę w designerze jako EPS ze spłaszczonymi warstwami).
Jak na to wszystko odpowiada samo studio Serif? Na oficjalnym forum można trafić na wątek „Is Affinity dead?”. Użytkownicy dopytują tam skąd ta cisza i kiedy można spodziewać się updatów. Moderatorzy odpowiadają zgodnie, że cisza spowodowana jest faktem, iż studio pracuje nad czymś dużym i jest tym pochłonięte w całości. Z kolei na pytanie kiedy możemy spodziewać się aktualizacji możemy znaleźć odpowiedź o treści: „niczego nie możemy zdradzić”. Ciężko określić czy są to odpowiedzi wymijające, czy studio faktycznie pracuje nad jakąś duża aktualizacją. Jeśli ludzie z Serii są teraz mocno zajęci to byłaby to naprawdę dobra wiadomość.
Na Eduweb.pl już dawno nie tworzyłem warsztatu dotyczącego pracy w Affinity i jest to właśnie spowodowane faktem, że ostatnio nic od twórców tego świetnego oprogramowania nie otrzymaliśmy. Miejmy tylko nadzieję, że to się zmieni. A z pozytywnych i pewnych informacji warto zaznaczyć, że często pojawiają się zniżki na oprogramowanie Affinity i/lub assety dostępne na stronie https://affinity.serif.com/en-... a jeśli jakaś się pojawi na pewno będę Was informował na Ahoy!. Warto też sprawdzić witrynę https://frankentoonstudio.com gdzie znajdziecie całą masę pakietów pędzli czy tekstur przygotowanych dla Affinity Designer, Photo czy Publisher.
Pozdrawiam i do usłyszenia!
Michał Wedlechowicz z Eduweb.