Jak się ma Corel w 2022 roku
Jak się ma Corel w 2022 roku
Witajcie w kolejnym wydaniu.
Z tej strony Michał z Eduweb. Chyba każdy kto stawiał kilka / kilkanaście lat temu swoje pierwsze kroki w grafice miał styczność z Corelem. Gdzie dziś jest Corel i jakie narzędzia oferuje dla twórców i projektantów? Postaram się to zarysować w tym wydaniu newslettera.
Co w trawie piszczy:
Warsztaty z Kaligrafii i liternictwa. PGD Talks organizuje warsztaty "New Script Styles", których prowadzącą będzie Petra Dočekalová - projektantka krojów pism i kaligrafka. Warsztaty odbędą się w Warszawie, 24 września. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy TUTAJ.
Konkurs NVIDIA Canvas - Nvidia razem z Komputronik organizuje konkurs "Narysuj własny świat z Nvidia Canvas", w którym można wygrać atrakcyjne nagrody. Nvidia Canvas to narzędzie, którego działanie opiera się sztucznej inteligencji, czego efektem może być kreowanie bardzo realistycznych obrazów. Działa tylko z kartami RTX. Szczegóły oraz zapisy TUTAJ.
Jak wyglądała moja przygoda z Corelem?
Kiedy około 17 lat temu zacząłem interesować się grafiką, w moje ręce wpadł pakiet Gorel Draw Graphic Suite w wersji 8 jeśli pamięć mnie nie myli. W sieci nie było serwisów z kursami online, a mój dostęp do internetu i tak był znikomy, więc wielu rzeczy musiałem uczyć się na własną rękę. Zdobywanie umiejętności korzystania z narzędzi Corel wsparłem uczęszczaniem do szkoły policealnej, a następnie w pierwszej pracy na stanowisku grafika. Absolutnie nie przeszkadzał mi fakt, że pakiet był dostępny wyłącznie na platformę Windows - komputery Mac były wtedy poza zasięgiem wielu. Po pewnym czasie moje skille w obsłudze Corel Draw, były już taki wysokie, że pracowałem w nim bardzo swobodnie. Problem pojawił się, kiedy do moich narzędzi dołączył Photoshop, a współpraca między nim a Corelem nie układała się zbyt pomyślnie :)
Pierwsze problemy pojawiły się kiedy okazało się, że pliki bitmapowe zaciągnięte z Photoshopa do Corela mają zupełnie inne kolory (to był chyba problem większości z nas). Przekłamania kolorów powodowały frustrację, nerwy, niezgodność kolorów na wydrukach i tym podobne. Po moich własnych eksperymentach udało mi się dostosować zgodność profili kolorystycznych ICC w obu aplikacjach i problem został rozwiązany. Kolejnym problemem była wymiana plików i brak wykrywania zmian w plikach PSD. Funkcjonalność, która jest na porządku dziennym wśród aplikacji pakietu Adobe nie działała między Photoshopem i Corel Draw. Dlatego wtedy postanowiłem uczyć się Illustratora, żeby współpraca między programami do grafiki bitmapowej i wektorowej przebiegała sprawnie i żeby dzięki temu pracowało mi się wygodniej i szybciej. Następnie przesiadłem się na komputery Mac i wtedy moja praca na Corelu dobiegła końca, gdyż w dalszym ciagu pakiet był dostępny wyłącznie na Windowsa.
Przez ten czas jednak Corel był i jest rozwijany, doszły nowe narzędzia i aplikacje a także pojawiła się wersja również na MacOS. Pakiet Corel Draw Graphic Suite jest cały czas czołową i flagową marką firmy Corel, ale pod skrzydłami Corela znajdują się również takie narzędzia jak Gravit Designer, Corel Painter oraz PaintShop Pro.
Gravit Designer
Omówienie głównego pakietu zostawimy na koniec, a zaczniemy od Gravit Designer. To aplikacja, która zaczynała jako samodzielny projekt, a następnie została wykupiona przez Corela. Jest to bardzo intuicyjne w obsłudze narzędzie z przyjemnym dla oka interfejsem do tworzenia grafiki wektorowej. Osoby które pracują z Affinity mogą dopatrzeć się wielu podobieństw. Gravit jest dostępny jako wersja przeglądarkowa oraz desktopowa. Na Eduweb pojawił się też Warsztat wprowadzający do Gravita i jest dostępny tutaj.
Painter 2023
Painter 2023 - wcześniej znany jako Corel Painter X jest jednym z topowych narzędzi do Digital Paintingu. Dostępny zarówno na Maca jak i PC, przy wsparciu tabletów Wacom Intuos, Painter stał się bardzo ciekawym rozwiązaniem dla wielu Concept Artystów. Aktualna cena to $429.00 przy czym warto zaznaczyć, że jest to jednorazowa opłata. Najnowsza wersja oferuje całkiem sporo ciekawych funkcjonalności, a między innymi są to: Kontrola wyboru koloru dla pędzli zaznaczających, rozmycie selekcji do 2000px, nowy panel selekcji, dodanie kontrolek krycia farby na pasku właściwości czy masa nowych pędzli jak: Akryle, Aerograf, Blendery, Kaligrafia, Kredy, Węgiel drzewny, Klonery i tym podobne. Należy również wspomnieć, ze nowy Painter został zoptymalizowany pod kątem działania na komputerach Mac z procesorami M1.
PaintShop Pro
PaintShop Pro - oprogramowanie do edycji zdjęć. Obsługuje pliki RAW, HDR, czy zdjęcia z camera 360°. Posiada całą gamę narzędzi do selekcji, pędzli korekcyjnych, oraz panele do pracy z aberracją, winietowaniem czy zniekształceniami. Dzięki funkcjom opartym o sztuczną inteligencję możemy powiększać obraz bez niepożądanych zniekształceń dzięki funkcji AI Upsampling, usunąć artefakty i szum ze zdjęć jednym kliknięciem za pomocą funkcji AI Artifact Removal lub AI Denoise, a także stylizować zdjęcia za pomocą efektów artystycznych za pomocą funkcji AI Style Transfer.
Corel Draw Graphic Suite 2022
No i wreszcie główny pakiet narzędzi dla kreatywnych - Corel Draw Granic Suite 2022. Poza ulepszeniami i nowymi narzędziami mamy dużo nowych funkcjonalności pakietu takich jak współpraca w chmurze, która przyspiesza proces twórczy i zapewnia komunikację dotyczącą projektów z klientami i współpracownikami w czasie rzeczywistym. Na bieżąco możemy otrzymywać komentarze do projektów i odpowiadać na nie od razu. Wreszcie możemy pracować na widoku wielostronicowym, dzięki czemu otrzymujemy możliwość korzystania z artboardów i eksportowania assetów czy dzielenia się z nimi dzięki synchronizacji i udostępnianiu. A najciekawszą nowością jest chyba Corel Draw App na iPady, dostępna również w przeglądarce aplikacja do projektowania mobilnego gdziekolwiek jesteś. Tak samo jak w przypadku Paintera, cały pakiet Corel Draw Graphic Suite jest również zoptymalizowany do pracy na komputerach Mac z procesorami M1.
Jak widać Corel stara się być na bieżąco i nie odstaje od konkurencji o czym świadczą wyżej wymienione narzędzia i funkcjęe, a i tak nie jestem w stanie wymienić wszystkich. Jestem ciekaw co Wy sądzicie o Corelu i jak wyglądała Wasza przygoda z tym oprogramowaniem o czym możecie podyskutować na Ahoy do czego Was zachęcam.
Pozdrawiam i do usłyszenia!
Michał Wedlechowicz z Eduweb.