Zamień ten tekst na URL Webhooka

Grafika, Motion i 3D

Affinity 2.0 - Co nowego!

Wydanie nr
16
opublikowane
2022-11-27
Michał Wedlechowicz
Michał Wedlechowicz
Graphic Designer
No items found.

Affinity 2 - Co nowego

Witajcie. Za nami premiera Affinity 2. Cały pakiet został na nowo zaprojektowany i jeśli chcemy być jego szczęśliwymi posiadaczami tym razem za nową wersje musimy zapłacić. Na szczęście kwoty w porównaniu z konkurencją są śmieszne, a dodatkowo jeszcze do połowu grudnia trwa duża promocja -40% na cały pakiet. W tym wpisie przyjrzymy się najważniejszym nowościom.


Co w trawie piszczy:

Wystartowaliśmy z nowym konkursem Ahoy! Tym razem zdanie konkursowe polega na stworzeniu etykiety pirackiego rumu. Szczegóły i info o nagrodzie tutaj.
W związku z premierą Affinity 2, na naszej Społeczności pojawił się szereg postów opisujących nowe narzędzia. Oto jeden z nich -> link.
Polish Graphic Design Talki organizuje kolejną konferencję w lutym. Szczegóły tutaj.
Affinity Designer.
Nie ukrywam, że Designer jest moją ulubioną aplikacją całego pakietu. Jest to rewelacyjne połączenie idealnego narzędzia do grafiki wektorowej z modułem rastrowym. Dzięki niemu mogę tworzyć ilustracje wektorowe, teksturowane bitmapowymi pędzlami - Wspaniała możliwość.
Co nowego daje nam wersja oznaczona numerem 2? Zacznijmy od nowych narzędzi. Pierwsze z nich to swobodne zniekształcenie obiektów nazwane „Warp Tool”. Pozwala na dowolne zniekształcenie przy pomocy siatki, a co najważniejsze działa w sposobu niedestrukcyjny - w każdej chwili możemy zmienić kształt, albo wrócić do pierwotnego wyglądu.
Kolejna nowość to Shape Builder. Jest to intekatywne narzędzie, które samo wykrywa przestrzenie na bazie których możemy tworzyć nowe kształty lub odejmować istniejące. Dodatkwo jest wyposażone w ciekawe akcje ułatwiające prace. Szczegółowy opis tego narzędzia znajdziecie tutaj na Ahoy: Jak działa nowy Shape Builder
Pierwszy raz do Affinity wprowadzono narzędzie „Knife”. ALe nie jest to taki nóż jaki znamy z innych aplikacji. Ten jest tak ostry, że przecina kształty zamknięte, krzywe i nawet teksty. Przecina kilka obiektów naraz, a także posiada dodatkowe opcje wygładzania odcięcia.
Measure Tool - narzędzie do mierzenia rzeczywistych odległości między obiektami, ponadto obok mamy funkcję „Area Tool”, która pokazuje powierzchnię i długość obwodu obiektów i konstrukcji.
Następnie Narzędzie „Style Picker” oferuje oparte na kroplomierzu przesyłanie stylów obiektów. Możemy teraz jednym kliknięcie kopiować style obiektów i przenosić na inne elementy. Ta opcja działa tylko na wersji desktopowej.
Ponadto każda aplikacja otrzymała szereg udoskonaleń, jak chociażby możliwość nakładania wielu takich samych efektów na jeden obiekt, czy defaultowo skalowane proporcjonalnie narożnika i szerokości obrysów do obiektu. Sporo udoskonaleń możemy znaleź też w opcjach dotyczących pracy z pędzlami jak poprawiona jakość pędzli rastrowych czy obsługa pędzla mokrego dla większej ilości presetów.

Affinity photo

Podczas pracy z Affinity Photo możemy również spotkać wiele nowych narzędzi, ale chyba największym krokiem naprzód jest przede wszystkim przeprojektowana „Develop Persona” (odpowiednik Camera RAW z Photoshopa). Develop Persona działa teraz niedestruktywnie na zdjęcia - w każdej chwili możemy wrócić do oryginalnego zdjęcia czy poprzestawia wprowadzone już zmiany.
Mamy zupełnie nowy panel warstw. Dzięki wyraźniejszym obszarom upuszczanie jest on teraz dużo wygodniejszy w obsłudze, użytkownikowi jest też dużo łatwiej zidentyfikować poszczególne elementy na warstwach jako ścieżki, kształty, teksty czy raster.
Affinity photo został tez wyposażony w Menedżer zasobów do kontrolowania umieszczonych zasobów obrazów i dokumentów w wersji na iPada, a dzięki ulepszonej współpracy wszystkie aplikacje pakietu mogą wymieniać się zasobami, pędzlami, paletami bez niepotrzebnego ich eksportowania i importowania.

Affinity Publisher

Większość usprawnień wprowadzonych do powyższych aplikacji jest też uwzględniona w Publisherze. Takie nowości jak usprawnienia dotyczące warstw czy umieszczania zawartości i nowego interfejsu są wprowadzone tak samo we wszystkich aplikacjach.
Poza tym teraz mamy wiekszą kontrole na składaniem przypisów dolnych, bocznych czy końcowych, którymi możemy zarządzać w panelu „Notes"
Ponadto w wersji na desktopa Publisher posiada możliwość tworzenia składu książki (jest to opcja „Book” znana również z Indesigna). Dzięki niej możemy łączyć wiele publikacji w jeden dokument jako rozdziały książki. Panel „New Books” umożliwia dodawanie, otwieranie i edytowanie rozdziałów bezpośrednio z poziomu panelu, a aplikacja została wyposażona też w Inteligentną aktualizację numerów stron, spisów treści i indeksów oraz synchronizację stylów tekstu, formatów tabel, próbek i stron wzorcowych.
Nie dam rady umieścić w tym wpisie wszystkich nowości, ponieważ lista jest naprawdę długa. Jeśli macie ochotę zapoznać się ze szczegółami podaję linki do stron ze specyfikacjami technicznymi:
Affinity Publisher New Features
Affinity Photo New Features
Affinity Designer New Features
Pamiętajcie, że promocyjna cena na cały pakiet -40% czyli 599.99 PLN jest dostępna do 14 grudnia 2022. Niewiadomo kiedy pojawi się kolejna taka okazja.
Zapraszam też na moje krótkie wideo dotyczące cen nowego pakietu dostępne a Ahoy tutaj.
Pozdrawiam,
Michał z Eduweb.pl