Zamień ten tekst na URL Webhooka

Grafika, Motion i 3D

Alternatywne narzędzia do grafiki wektorowej

Wydanie nr
12
opublikowane
2022-09-04
Michał Wedlechowicz
Michał Wedlechowicz
Graphic Designer
No items found.

Witajcie!
Z tej strony Michał z Eduweb. W poprzednim mailu wspominałem Wam o zagadkowej kwestii braku aktualizacji Affinity. Od roku nie mamy informacji o updatach, a twórcy ze studia Serif odpowiadają tylko, że pracują nad czymś dużym. W tym wydaniu chciałbym rozwinąć ten temat przyglądając się kolejnym ciekawym i stosunkowo nowym narzędziom wektorowym dostępnym na rynku.


Co w trawie piszczy

Uruchomiliśmy na Ahoy! nasz pierwszy graficzny konkurs. Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu monety Ahoy Coin, a nagrodą jest licencja na cały pakiet Corel wraz z nowościami. Szczegóły TUTAJ.

W dalszym ciągu brak wieści od Serii.

Minęły dwa tygodnie od poprzedniego maila który otrzymaliście w ramach newslettera. Dalszym ciagu nie mamy informacji i żadnych zapowiedzi ze studia Serif odnośnie ich topowych produktów Affinity. Wydawać by się mogło, że po tak długiej przerwie możemy spodziewać się nowości w każdej chwili. Ale w dalszym ciągu nic. Dlatego moje oczy skierowały się na inne narzędzia wektorowe dostępne dla kreatywnych, przyczyn stanowią one również alternatywę dla branżowych standardów.

Vectornator

Profesjonalne i rozbudowane narzędzie do grafiki wektorowej, które ujrzało światło dzienne na przełomie 2018 i 2019 roku. Obecnie Vectornator jest dostępny wersji oznaczonej jako 4.10 i rozwija się dość dynamicznie. Niestety dostępny wyłącznie na platformę MacOS i dla iPadów. Posiada niezwykle intuicyjny interfejs, który wyróżnia się schludnie poukładanymi i rozwijalnymi panelami w prawej sekcji obszaru roboczego. Osoby, które wcześniej pracowały z takimi narzędziami jak Illustrator czy Affinity Designer poczują się bardzo swobodnie, ponieważ narzędzia działają podobnie, a ich ikonografia jest zbliżona. Warto też wspomnieć, że Vectornator posiada bardzo mocno rozbudowaną i dopracowaną wersję mobilną na iPady. Jej interfejs mocno przypomina ten z aplikacji Procreate, więc mobilni artyści znający to narzędzie łatwo będą mogli uzupełnić swój Stack narzędziowy o Vectornatora, który będzie dodatkowym wsparciem.

Co jeszcze potrafi Vectornator?

Vectornator obsługuje spora liczbę różnych formatów. Wczytuje między innymi pliki Ilustratora, Sketcha, Figmy, otwiera PDFy do edycji i eksportuje pliki Ai czego Affinity Designer nie potrafi. W każdym pliku mamy możliwość korzystanie z nielimitowanej historii operacji „Cofnij”, wspiera funkcje dotykowe, i bardzo dobrze współpracuje z tabletami Wacom. Co do wspomnianej edycji plików PDF, możemy otwierać wielostronicowe pliki i dodawać sygnatury. Mamy też wszystko to co każda szanująca się aplikacja do wektorów posiadać powinna czyli zaawansowane opcje tekstowe, kerning, tracking, linie pomocnicze, linijki czy nielimitowana ilość artboardów.

Ile kosztuje Vectornator?

Wszystko brzmi pięknie, ale ile to kosztuje? Najnowsza wersja 4.10, aktualizowana tydzień temu jest dostępna w AppStore za darmo. Twórcy informują jednak, że w przyszłości będą rozważali możliwości zarabiania na swoim produkcie, ale będą o tym informować odpowiednio wcześniej. Oficjalna strona produktu znajduje się tutaj: https://www.vectornator.io

Vector Styler

Bardzo młode narzędzie, ale już bardzo rozwinięte i oferujące mnóstwo funkcjonalności miało swoją premierę w 2021 roku. Mowa o Vector Styler, którego lista opcji stanowi ogromną ścianę tekstu do samej podłogi. W odróżnieniu do Vectornatora jest płatnia, ale dostępna zarówno na platformę Windows jak i na MacOS. Interfejs jest mocno zbliżony do tego który znamy z Affinity Designer - to oczywiście na plus! Pliki z Adobe Illustrator są importowane do Vector Stylera w edytowalnej formie z zachowanymi patternami, pędzlami, stylami i efektami, które dalej możemy dowolnie edytować. Dla twórców dostępna jest spora lista wektorowych efektów nieniszczących, oraz nieograniczona historia wszystkich operacji, zarówno „Cofnij” i „Powtórz”, a także wektorowe, w pełni edytowalne pędzle. Cieżko wypisać wszystkie narzędzia i funkcje bo tych jest naprawdę sporo, a całą lista dostępna jest tutaj: https://www.vectorstyler.com/d...

Ile kosztuje Vector Styler?

Jak wspomniałem wcześniej jest to płatne narzędzie. Kosztuje około 400 PLN i jest to jednorazowa opłata. Natomiast twórcy oferują sześcio-tygodniowy darmowy okres próbny, a Vector Styler jest dostępny w kilku wersjach. Do dyspozycji mamy wersję na PC oraz dwie wersje na Maca (dla procesorów M1 oraz Intel). Oficjalna strona aplikacji dostępna jest pod tym Linkiem: https://www.vectorstyler.com
Na teraz to tyle. Jak widzicie Adobe, Corel czy Affinity nie są jedynymi rozwiązaniami, a warto wiedzieć że są tez inne i mieć większy wybór, aby lepiej dopasować narzędzia do swojej pracy. Jeśli macie ochotę poznać bliżej któraś z wymienionych aplikacji, dajcie znać na Ahoy!, bo może warto pomyśleć o nagraniu jakiego warsztatu wprowadzającego.
Pozdrawiam i do usłyszenia!
Michał Wedlechowicz z Eduweb.