Zamień ten tekst na URL Webhooka

Grafika, Motion i 3D

Co nowego po Adobe MAX

Wydanie nr
15
opublikowane
2022-10-24
Michał Wedlechowicz
Michał Wedlechowicz
Graphic Designer
No items found.

Witajcie po przerwie.
Z tej strony Michał Wedlechowicz z Eduweb. Za nami Adobe MAX - największy event organizowany przez branżowego giganta jakim jest Adobe. Pokazano szereg nowości udoskonaleń w popularnych aplikacjach dla kreatywnych, więc w tym wpisie przyjrzymy się kilku z nich w Photoshop, Illustrator, i Indesign.


Co w trawie piszczy:

Międzynarodowy Przegląd Projektów Dyplomowych "Graduation Projects" to wydarzenie organizowane przez "Zamek Cieszyn", a jednym z partnerów jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Swoje pracy dyplomowe możecie zgłaszać do 30 października za pomocą tego LINKU.
Startuje 23 edycja konkursu Galerii Plakatu AMS pod tytułem "Najważniejszy projekt to TY". Zadaniem uczestników konkursu jest stworzenie plakatu przypominającego odbiorcy, że aby żyć pełniej i szczęśliwiej Trzeba zacząć od rozwijania samego siebie. Szczegóły TUTAJ.

Adobe Photoshop.

Zaczniemy od Nowości wprowadzonych do Photoshopa. Nie jest ich dużo, ale zmiany są dość istotne. Pierwsza z nich to ulepszone wyszukiwanie obiektów do zaznaczenia z pomocą narzędzia „Object selection Tool”. Narzędzie lepiej wykrywa obiekty na zdjęciu i potrafi sprawniej je odseparować tworząc dużo lepsze zaznaczenia. Nie zapominajmy tylko w górnym panelu z opcjami narzędzia kliknąć opcję „Object Finder”.
Kolejna nowość to usuwanie elementów i szybkie wypełnianie. Wystarczyć narzędziem do zaznaczenia obrysować niechciany obiekt na zdjęciu, a następnie po kliknięciu prawym klawiszem myszy z menu kontekstowego wybieramy opcje „Delete and Fill selection”. I gotowe. Alternatywnie, po zaznaczeniu obszaru możemy wybrać klawisze Shift+Delete. Pojawi nam się wtedy okno „Content Aware Fill”, na którym wystarczy kliknąć. OK.
W najnowszej wersji Photoshopa została udoskonalona funkcja „Invite to Edit”. Pozwala ona teraz udostępniać łącze do pliku zapisanego w chmurze dowolnej liczbie osób, a także zarządzać dostępem do pliku. Funkcja pozwala teraz na asynchroniczne edytowanie plików w chmurze (W danej chwili jedna ze współpracujących osób może edytować taki plik).

Adobe Illustrator

Najważniejszą nowością w Illustratorze jest funkcja „Intertwine”, czyli inteligentne tworzenie efektu przeplatania i nakładania się obiektów bez względu na kolejność w stosie warstw. Po zaznaczeniu obiektów wybieramy w Menu „Object” i odnajdujemy nową funkcję „intertwine” (przeplatanie). Potem zakreślamy pola gdzie obiekty mają się nakałdać inaczej niż wymusza to ułożenie w stosie warstw. Tworzy to tak naprawdę niewidzialna maskę, a zaznaczone obiekty są automatycznie grupowane, a grupa otrzymuje nazwę .
Ponadto możemy teraz kopiować tekst między Ilustratorem a Indesignem z zachowaniem stylu tekstu, formatowania i efektów. Funkcja działa w obie strony i dotyczy również ramek tekstowych. Zanim jednak zaczniemy należy przejść do preferencji aplikacji. Na Macu preferencje znajdziemy w Głównym menu pod nazwą programu, a na Windowsie wybierz kolejno Edytuj > Preferencje > Obsługa schowka (system Windows) lub Illustrator > Preferencje > Obsługa schowka (macOS) i odznaczamy „Wklej tekst bez formatowania”.
Panel „Discover” dostępny pod lupką w prawym górnym rogu interfejsu Illustratora został wyposażony w zakładkę z wbudowanymi szybkimi akcjami (Quick Actions). Pozwalają one na dodanie efektów w postaci gotowych presetów do tekstu czy obiektów wektorowych przy pomocy jednego kliknięcia.
Zwiększono ponadto wydajność Ilustratora w trakcie pracy z plikami podlinkowanymi. Oznacza to, że czas ładowania i otwierania plików takich jak PNG, które zostały zalinkowane do Illlustrator uległ skróceniu.

Adobe Indesign

Styl automatyczny to nowości, która nie jest jeszcze ukończoną funkcjonalnością, a raczej jedynie zapowiedzią. Pozwala na automatyczne stylowanie zawartości tekstowej dużych dokumentów, nadając nagłówki, headery i formatując body text opisując wszystko odpowiednimi stylami, które potem możemy modyfikować. Jest to wg mnie ogromny skok i usprawnienie pracy. Do tej pory, domyślnie każdy nowy plik w Indesignie miał jeden defaultowy styl, a każde nowe style trzaba było tworzyć od zera.
Kopiowanie tekstu z zachowaniem formatowania to rzecz, o której już pisałem. Działa ona naturalne w obie strony między indesignem i Ilustratorem, ale należy pamiętać, aby tak samo jak w Illustratorze wyłączyć „Wklej tekst bez formatowania” w preferencjach Indesigna.
Nowy Indesign 2023 Obsługuje też nowe formaty plików, takie jak HEIC, HEIF, WEBP i JP2K. Ulepszono też funkcje związane z powielaniem pojedynczych stron czy rozkładówek dokumentu. Można ja teraz zaraz po zaznaczeniu, lub na końcu dokumentu.
Ciekawym usprawnieniem jest możliwość podglądu dokumentu Indd bez otwierania w Indesign. Bezpośrednio w systemie Windows czy macOS możemy wyświetlić preview dokumentu wybierając nawet konkretną stronę. Aby ta opcja zadziałała, musimy przejść do preferencji Indesigna i sekcji „File Handling” (Obsługa plików) zaznaczyć opcje „Zawsze zapisuj podgląd obrazu z dokumentem". Plik pewnie będzie ważył więcej, ale Opcja z podglądem dokumentu jest bardzo pomocna, możemy wcześniej podejrzeć w systemie czy mamy zamiar otworzyć odpowiedni plik.
To jeśli chodzi o trio tak zwanego „Design Standardu” choć te standardy się zmieniają :) Zastanawiam się czy i jak odpowie konkurencja, czyli na przykład Corel lub Affinity, którego aktualizacji już dawno nie mieliśmy.
Pozdrawiam,
Michał z Eduweb.pl