Zamień ten tekst na URL Webhooka

UI, UX i Webdesign

Kompetencje przyszłości

Wydanie nr
14
opublikowane
2024-01-29
Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska
Senior UX Designer
No items found.

W poprzednim newsletterze sporo pisałam o trendach na 2024 rok. Tym razem zastanowimy się nad tym jakie kompetencje będą w cenie, nie tylko w tym roku, ale też w kolejnych. Dowiecie się w co warto inwestować jeżeli chodzi o umiejętności, jak zmieniają się oczekiwania wobec UX/UI designerów i co możecie zrobić, żeby w wyścigu o pracę stanąć po tej wygranej stronie.


Cześć!
Prognozy dotyczące rozwoju branży IT po raz pierwszy od ponad roku wydają się nieco bardziej optymistyczne. Powoli chyba kończą się masowe zwolnienia i niektórzy już spodziewają się stopniowego zwiększania się liczby ofert pracy. Jednak rynek UX/UI nie jest już taki sam jak w 2022 roku. I nie chodzi tutaj tylko o skłonność pracodawców do zatrudniania juniorów czy poziom wynagrodzeń. Z tego kryzysu nasza branża wyjdzie zmieniona. Przede wszystkim dlatego, że w tak zwanym międzyczasie, zmieniły się technologie z jakich korzystamy (koronnym przykładem jest oczywiście AI), a ewolucji uległa rola jaką projektant doświadczeń użytkownika ma pełnić w organizacji.
Nowa rola UX designera
Jeszcze do niedawna mogliśmy obserwować rosnącą specjalizację zawodów związanych z projektowaniem UX. Powstanie oddzielnych ról takich jak UX writer, interaction designer czy wyłączenie ze standardowego zakresu obowiązków UX designera badań to dobre przykłady na ten mechanizm. Teraz mamy do czynienia z odwrotnym trendem – od projektantów coraz częściej oczekuje się kompleksowego zaopiekowania się produktem. Mamy być kompetentni nie tylko jako twórcy rozwiązań wizualnych, ale też współpracować blisko z biznesem i rozumieć jego potrzeby, robić badania potrzeb i użyteczności, odpowiadać za copy oraz poprawne wdrożenie, tworzyć strategię rozwoju produktu i wiele, wiele innych.
Wynika to na pewno z chęci oszczędności – taniej jest zatrudnić jednego specjalistę, nawet drogiego, niż sztab ludzi. Z drugiej strony, wraz z adopcją rozwiązań AI w organizacjach efektywność pracy wzrasta. Z tego względu tą samą pracę szybciej i efektywniej może wykonać jedna osoba, która ma odpowiednie umiejętności i wiedzę, która jest w stanie podejść kompleksowo do problemu i nadzorować sztuczną inteligencję w kilku obszarach specjalizacji.
Dlatego rynek oczekuje i będzie oczekiwał od nas coraz więcej. Nie sposób jednak uczyć się wszystkiego. Wielu z Was na pewno zadaje sobie pytanie jakie będą kluczowe kompetencje, które pozwolą Wam uzyskać przewagę na rynku pracy nie tylko w 2024, ale i w kolejnych latach. W co inwestować, jeżeli chodzi o umiejętności. I chociaż ciężko przewidywać przyszłość pewne tendencje dotyczące oczekiwań wobec projektantów UX/UI stają się widoczne już teraz.
Zaawansowane wykorzystanie AI
Jeżeli myślimy o kompetencjach przyszłości, AI na pewno musi pojawić się w tym zestawieniu. Umiejętności związane z AI możemy podzielić na dwie kategorie:

  • Zdolność do korzystania z AI – wykorzystanie narzędzi takich jak Chat GPT czy Midjourney, żeby przyspieszyć pracę, nie jest już niczym szczególnym. Nie tylko nie będzie to wyróżnik na rynku, brak wykorzystania tych technologii będzie po prostu stawiał nas w niekorzystnym świetle. O ile jednak wszyscy korzystają z AI, to warto zadać sobie pytanie ile z tych osób rzeczywiście w pełni wykorzystuje możliwości jakie daje sztuczna inteligencja? Jaka część użytkowników umie naprawdę efektywnie konstruować prompty? A czy Ty to robisz? Zaawansowana wiedza na ten temat i efektywne wykorzystanie nowych technologii to atrakcyjne umiejętności dla biznesu i coś, co może okazać się argumentem, który przekona do nas pracodawcę. Więcej o zastosowaniach AI w pracy i ciekawych narzędziach dowiecie się z tego posta na ahoy.

  • Umiejętność projektowania AI – zupełnie czym innym od używania jest umiejętność tworzenia designów, które wykorzystują rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję. Wymaga to nie tylko zrozumienia tego, jak działa ta technologia, co potrafi i gdzie można ją zastosować. Konieczna jest tutaj także znajomość potrzeb użytkownika w zakresie iterowania i pomocy przy formułowaniu promptów. AI jest w pewnym sensie zupełnie nowym sposobem korzystania z Internetu, opartym nie o instrukcje dla komputera, a opis oczekiwanego rezultatu. To duże wyzwanie dla użytkowników i przestrzeń dla nas, projektantów, aby stworzyć nowe standardy i wzorce użycia produktów. Najprawdopodobniej już niedługo na rynku będziemy mogli obserwować wzrost zainteresowania taką wiedzą i designerami z doświadczeniem w zakresie projektowania rozwiązań opartych o AI. Warto zainteresować się tym już teraz.

No/low-code
Pamiętajmy jednak, że AI to nie wszystko. Inną technologią, która w ostatnim czasie zaliczyła potężny skok rozwojowy, są narzędzia no/low-code. Jest to istotne z dwóch przyczyn. Z perspektywy biznesu jest to duża szansa na oszczędności – wreszcie można, chociaż częściowo zastąpić drogich programistów. Zainteresowanie tymi umiejętnościami będzie więc rosło wraz z coraz większymi możliwościami narzędzi takich jak Webflow. Z drugiej strony, wykorzystanie no/low-code daje zupełnie nowe opcje nam, projektantom. Nie tylko upraszcza proces tworzenia rozwiązań, ale też pozwala na większą autonomię w pracy. Umożliwia błyskawiczne iterowanie i testowanie proponowanych zmian. Daje nam większy wpływ na finalny produkt, opcję na szybsze reagowanie na wymagania rynku i zmieniające się potrzeby użytkowników. Dla freelancerów to szansa na oferowanie bardziej kompleksowych usług. A to wszystko bez konieczności kodowania.

Można pokusić się o predykcję, że w przyszłości będziemy obserwować łączenie się do jakiegoś stopnia funkcji front-end developera i UX/UI designera oraz dalsze skracanie się ścieżki tworzenia produktów cyfrowych. Podstawowe rozumienie HTML i CSS oraz zdolność tworzenia prostych stron za pomocą narzędzi takich jak Framer, czy Webflow może już wkrótce być nie tle pożądana, co wymagana na rynku pracy.
Jeżeli chciałbyś zacząć swoją przygodę z no/low-code, masz jakieś projekty w Figmie, z których chciałbyś stworzyć stronę internetową lub po prostu chcesz przygotować się na przyszłość wpadnij na spotkanie na żywo, które odbędzie się już dzisiaj o 19:00 😊 Piotrek Marszałkowski pokaże nam na nim jakie możliwości daje synergia pomiędzy AI i no/low-code oraz da wskazówki jak efektywnie pracować z Relume i Webflow. To świetna okazja, żeby zacząć swoją przygodę z no/low-code!
Ustaw przypomnienie o spotkaniu!

Projektowanie interfejsów AR/VR i głosowych
Powolny, lecz nieubłagany postęp dokonuje się też w zakresie rozwiązań AR/VR. Oficjalna premiera Apple Vision Pro, która czeka nas w tym roku, może tutaj sporo zamieszać. Jeżeli urządzenie zyska popularność wiele firm, może zechcieć dołączyć sukcesu i wprowadzić lub rozszerzyć swoje produkty o funkcje dostosowane do AR/VR. Projektowanie doświadczeń w tych środowiskach wymaga zrozumienia unikalnych wyzwań i możliwości, jakie oferują. Umiejętności wymagane od projektantów będą obejmować tworzenie intuicyjnych, angażujących interfejsów, które wykorzystują przestrzeń 3D oraz budowanie rozwiązań nawigacyjnych, które nie łamią immersji w cyfrowym świecie.

Innym typem interfejsów, który zyskuje na popularności, są interfejsy głosowe. Wraz ze wzrostem znaczenia AI dużo mówi się też o projektowaniu konwersacyjnym, którego najbardziej czystą formą jest właśnie swobodna rozmowa z komputerem. Nie pokusiłabym się o twierdzenie, że w przyszłości będziemy obsługiwać urządzenia tylko za pomocą komend głosowych. Nie zmienia to jednak faktu, że lepsze zrozumienie naturalnego języka jest dealbreakerem w rozwoju tej technologii. Świat interfejsów głosowych, podobnie jak AR i VR rządzi się swoimi prawami i wymaga specyficznej wiedzy, jeżeli chcemy projektować dobre doświadczenia. Może być to ciekawy kierunek specjalizacji w przyszłości.
Umiejętność nauki i ciągły rozwój
Fakt, że branża UX/UI jest miejscem dla osób, które powinny lubić się uczyć, nie jest chyba niczym nowym. Nawet przed wejściem na rynek AI, świat projektowania doświadczeń użytkownika dynamicznie zmieniał się z roku na rok zarówno pod kątem wykorzystywanych programów, jak i standardów tego, co było projektowane.
Jednak to, że uczyć się trzeba nie jest równoznaczne z tym że umiemy się efektywnie uczyć. I tak to również jest umiejętność, którą trzeba nabyć. Co więcej, będzie ona kluczowa dla sukcesu w świecie, który będzie zmieniać się coraz szybciej. Ponieważ ciężko przewidzieć jest dokładnie jakie jeszcze obszary będą liczyć się na rynku pracy przyszłości, należy przygotować się na to, że będziemy musieli szybko uczyć się nowych rzeczy, gdy te okażą się potrzebne na naszej ścieżce zawodowej lub gdy rola UX/UI designera po raz kolejny będzie zmieniać swój zakres.
Jak w takim razie efektywnie się uczyć? Warto wypróbować kilka sposób na naukę np. metodę wielokrotnych powtórzeń, metodę skojarzeń, microlearning. Korzystaj z różnych źródeł (multimodalność) – czytaj artykuły ale oglądaj też filmy, słuchaj podcastów. Ćwicz umiejętności w praktyce, korzystaj ze społecznego uczenia się. Przede wszystkim bądź systematyczny i ucz się regularnie, nawet w małych porcjach.
Niezastąpiony w efektywnej nauce jest również mentoring – praca z własnym tutorem, który dopasuje do nas tempo przyswajania wiedzy, odpowie na pytania i doradzi, na które obszary warto zwrócić czujniejszą uwagę. Nie jest to jednak metoda dostępna dla wszystkich, głównie ze względów finansowych. W takiej sytuacji możecie skorzystać z opcji pośredniej - kursów z mentorami dostępnymi na żywo np. Sprintów na eduweb i ahoy (które swoją drogą są też oparte o microlearning).
Na pomoc może przyjść nam też sama sztuczna inteligencja, która sprawdzi się w roli personalnego coacha, który zweryfikuje nasze umiejętności, zaplanuje naukę i poprowadzi nas przez proces zdobywania wiedzy. To obszar, który w dyskusjach o AI, często jest niesłusznie pomijany. Oczywiście, jak zawsze z tą technologią należy uważać na nieprawdziwe informacje, ale proces weryfikacji również może być ciekawym sposobem na utrwalanie wiedzy. Rozwiązania edukacyjne oparte o AI będą się też rozwijać. Już teraz dostępny jest Khanmigo – asystent do nauki wykorzystujący AI i wytrenowany na treściach Khan Academy (znanej platformie z treściami do nauki wielu przedmiotów). W przyszłości możemy spodziewać się podobnych rozwiązań dedykowanych środowisku UX/UI.
Na eduweb też korzystamy ze sztucznej inteligencji. Nasz AI asystent pomoże Ci efektywniej uczyć się z lekcji, powtórzyć materiał, lepiej zrozumieć omawiane koncepty i rozszerzyć swoją wiedzę z pomocą dodatkowych materiałów. Jeżeli nie zna na coś odpowiedzi, da Ci o tym znać 😊 U nas nie musisz martwić się o prawdziwość informacji.

Bądźmy pewni, że nic nie jest pewne
Co niesie przyszłość? Jak każdy UXowiec odpowiem: to zależy. Zależy od tego w którym kierunku rozwiną się technologie, jakie próby regulacji podejmą rządy, gdzie biznes będzie upatrywał największej wartości, jak na zmiany będzie reagować gospodarka i od wielu innych czynników. Pewne jest to, że przyspieszający ekspotencjalnie postęp technologiczny sprawia, że zmiany w tym czy innym kierunku będą towarzyszyć nam już zawsze. Mijają czasy, gdy możliwa była praca w jednym, wyuczonym zawodzie, a nawet zakładzie pracy przez całe życie. Jedyną gwarancją tego, że nie zostaniemy bez zatrudnienia, jest nasza elastyczność i zdolność dopasowywania się do nowych warunków, czego podstawą jest umiejętność szybkiego nabywania nowych kompetencji.

💡 Coraz więcej pracodawców postrzega zdolność adaptacji jako niezbędną umiejętność w pracy. Według badań przeprowadzonych przez Barclays LifeSkills, 60% pracodawców twierdzi, że zdolność adaptacji stała się ważniejsza w ciągu ostatniej dekady.

A najlepszym sposobem, żeby się do tego przygotować, jest inwestowanie w naukę, w umiejętności, w siebie. To jedyna inwestycja, która na 100% się opłaci, szczególnie w trudnych czasach 😊 Dobrym początkiem takich inwestycji może być sprint, który startuje już za tydzień, 5 lutego – „Od Figmy do Webflow”. Nie tylko wprowadzi Was on w świat no/low-code ale też da narzędzia niezbędne do stworzenia własnej strony internetowej z portfolio, co też może okazać się fajnym wyróżnikiem w morzu pdf-ów 💪💪💪
Zobacz szczegółowy plan Sprintu

Magda i zespół eduweb


  • Zobacz jak ewoluuje rola UX/UI designera
  • Dowiedz się jakie umiejętności w przyszłości będą cenić pracodawcy
  • Poznaj jedną kluczową umiejętność, która jest kluczem do pozostałych
  • Przeczytaj praktyczne wskazówki jak nie zostać z tyłu z wiedzą