Zamień ten tekst na URL Webhooka

Full-stack i Programowanie

Czy boisz się robotów?

Wydanie nr
19
opublikowane
2022-12-15
Adam Gospodarczyk
Adam Gospodarczyk
overment

Cześć !
Witaj w kolejnym wydaniu newslettera Ahoy Dev! Dzisiaj podzielę się z Tobą artykułem Adama Gospodarczyka, ale chciałbym Cię przy tym skłonić do przemyśleń. Adam pokazuje jak w szybki i prosty sposób stworzył narzędzie, które odpowiedziało na jego potrzebę. Wygląda niewinnie, a z drugiej strony pokazuje niesamowity potencjał. I w związku z tym zadaję Ci pytanie - czy boisz się tego, co może za jakiś czas robić AI w obszarze programowania?
Dlaczego tak? Dlaczego nie?
Pamiętaj, że jak zawsze możesz dać mi znać co sądzisz o tym newsletterze w dedykowanej do tego ankiecie - dzięki!
I tradycyjnie, pod artykułem znajdziesz szereg ciekawych linków ze świata Full Stack - miłego czytania!
Trzymaj się!
Jarek


ChatGPT koduje?

ChatGPT pomaga mi już przy większości moich zadań związanych z programowaniem. Niejednokrotnie wchodzi też w interakcję z Github Copilotem, przyspieszając mi szczególnie żmudne operacje lub generowaniu ustawień.
Potrzebowałem dość prostego widgetu odmierzającego czas i chociaż jest sporo aplikacji które robią dokładnie to, mi zależało na całkowitej kontroli wyglądu oraz zachowania przed i po odmierzeniu czasu. Zaczęło się tak:
A 5 minut później miałem gotowy, pływający widget odmierzający czas.
Wystarczyło wkleić wygenerowany kod do Keyboard Maestro i dodać pojedyncze ustawienia dotyczące zmiennych rozpoczynających i kończących odliczanie.
Makro możecie pobrać tutaj i dostosować je do swoich potrzeb
https://cloud.overment.com/Floating-Timer-1670330248
Przykładowe pomysły wykorzystania:
zapisywanie czasu pracy nad zadaniem
ułatwianie wejścia w stan skupienia poprzez eliminację rozpraszaczy (bardzo przydadzą się tutaj makra z Programu Zautomatyzowani #2)
zapisanie wyniku w Airtable i generowanie raportów dla klientów (taka własna wersja Clockify czy Toggl nad którą macie całkowitą kontrolę)
powiązanie timera z projektem
i oczywiście Confetti na koniec
Jednym z najciekawszych sposobów wykorzystania GPT-3 jest tworzenie "szkieletów" funkcji które i tak dokładnie tak samo napisałbym ręcznie a w ten sposób nie muszę tracić na nie czasu. Fakt, że ChatGPT jest ze mną wszędzie bardzo mi w tym pomaga 🙃
Macie jakieś pomysły na rozbudowanie takiego timera?

Warto przeczytać:

10x Dev to osoba, która dostarcza 10x więcej wartości, niż inne. Z jednej strony wydaje się to niemożliwe, z drugiej strony jak patrzę na to, co tworzą niektórzy, to jestem skłonny w to uwierzyć. Chyba każdy chciałby kiedyś usłyszeć o sobie 10x Dev, ale żeby to zrobić, warto wiedzieć, co to w ogóle oznacza w praktyce. Polecam zacząć od tego artykułu + dodać znajomość i umiejętność wykorzystania najnowszej wiedzy i narzędzi (jak np. wspomniane powyżej ChatGPT).
Dobre praktyki React - wiem, że spora część czytelników Newslettera Full Stack Dev jest zainteresowana Reactem, dlatego myślę, że warto przypomnieć dobre praktyki.
A jednocześnie czasami może przydać się zestaw różnych loaderów w CSS - po co robić wszystko samemu, jeśli można uprościć sobie pracę i skorzystać z tego, co już dostępne?
Vite 4.0 już wypuszczone - jestem ciekaw, czy już próbowałeś?
W pojedynkę można zrobić wiele, ale najwięcej można zrobić w zespole - warto wtedy wiedzieć, jak zbudować dobrze funkcjonujący zespół inżynierski. Szybka wskazówka - skup się na przywództwie, zamiast zarządzania, pracuj nad zaufaniem, rozwojem, rzetelnością... a najlepiej przeczytaj cały artykuł!
Na koniec mam dla Ciebie klamrę zamykającą dzisiejsze wydanie, czyli artykuł opisujący, jak ChatGPT stworzyło aplikację to-do - tu już tak różowo nie poszło, ale i tak wyniki były bardzo ciekawe!