Zamień ten tekst na URL Webhooka

Full-stack i Programowanie

Zmiany w Twitter i świeża porcja treści ze świata Full Stack Dev 🤖

Wydanie nr
15
opublikowane
2022-11-06
Jarek Jarzębowski
Jarek Jarzębowski
Founder @HR espresso

Cześć !
Witaj w kolejnym wydaniu newslettera Ahoy Dev! Dzisiaj będzie krótko i treściwie, żeby dobrze nastawić się na cały tydzień.
Jestem bardzo ciekaw, jak taka skrócona forma Ci się podoba, dlatego pamiętaj, że jak zawsze możesz dać mi znać co sądzisz o tym newsletterze w dedykowanej do tego ankiecie - dzięki!
Trzymaj się!
Jarek


Warto przeczytać:

Elon Musk zakupił Twittera ostatecznie i... od razu zaczął ogromne zmiany. Od pierwszych chwil zaczęły się dość niecodzienne ruchy, jak np. polecenie dla deweloperów, aby wydrukowali swój kod z ostatnich 30 dni, sprowadzenie inżynierów z Tesli oraz znaczące zwolnienia (ok 50% załogi). Jeżeli korzystasz z Twittera, albo zastanawiasz się czasem, jak to może być pracować z Muskiem, to polubisz ten artykuł, który wchodzi w powyższy temat znaaacznie głębiej.
Mam wrażenie, że frazę Tailwind CSS widzę częściej, niż samo CSS. W zasadzie to, biorąc pod uwagę jakim jest potencjalnie ułatwieniem, to wcale się nie dziwię. Tym bardziej, że pojawiają się takie treści, jak artykuł o templatkach dla zabieganych deweloperów właśnie w Tailwind CSS.
Oglądałeś niedawno polecony przeze mnie serial Playlist o Spotify? To może zamarzyło Ci się stworzyć taki player? No dobra, może nie taki sam, ale jakąś namiastkę możesz zrobić, wykorzystując wiedzę, którą znajdziesz pod tym linkiem - tworzenie backendu w MondoDB, jak dla Spotify.
Rynek pracy IT jest w Polsce dalej gorący, ale nie da się ukryć, że temperatura spada. Właśnie dlatego takie linki jak ten z handbookiem do technicznego interview, dla niektórych może być bardzo przydatny. Nie zrozum mnie źle, mam nadzieję, że nie musisz zmieniać pracy, ale wiem jak jest, czasami warto.
Co znajduje się pod maską JS? Na pewno kilka zaawansowanych konceptów, które Dev powinien znać. A jak nie zna, to może zawsze poznać za pośrednictwem zalinkowane treści, prawda?

Na Społeczności

Na społeczności ruszyła kohorta zautomatyzowanych i uwierz, tam jest ogień! Jeżeli jeszcze chcesz dołączyć, to jest taka możliwość dla wszystkich, którzy zaspali tutaj.
Możesz też mieć ochotę pouczyć się czegoś innego. Adam Gospodarczyk podzielił się tym, czego on się uczy (a jest tego dość sporo!), a zaraz po nim kilka dodatkowych osób podzieliło się swoimi planami rozwojowymi.
Tym, co w rozwoju pomaga jest umiejętność skupienia się. Jeżeli czujesz, że jest to coś, nad czym możesz popracować, to może zainteresuje Cię zestawienie kilku ciekawych pozycji książkowych opublikowane przez Kasię Ubysz. Na listę trafiły między innymi książki Cala Newporta (Digital minimalism i Deep Work) oraz Ryana Holidaya.
Coś innego
Nie masz czasu na słuchanie podcastów, a wiesz, że są tam ciekaw treści, które czasami warto śledzić. Niedawno zacząłem się dzielić moimi osobistymi notatkami z podcastów w ramach substacka. Jeśli masz ochotę, to możesz zajrzeć i poczytać, a może zainspiruje Cię to, aby sięgnąć do jakiegoś podcastu?