Wojsko USA chce zrozumieć najważniejszy kawałek oprogramowania na świecie
Wojsko USA chce zrozumieć najważniejszy kawałek oprogramowania na świecie
Cześć !
Witaj w kolejnym newsletterze Ahoy Dev! Jak zwykle mamy dla Ciebie serię linków ze świata Full-Stack, podsumowanie ostatniego tygodnia na Ahoy!, nadchodzące wydarzenia na społeczności oraz artykuł od Wojtka.
Pamiętaj, że możesz dać nam znać co sądzisz o naszym newsletterze w dedykowanej do tego ankiecie - dzięki!
Trzymaj się!
Jarek
Wojsko stanów zjednoczonych przygląda się Kernelowi Linuxa
Oprogramowanie Open-source operuje na każdym komputerze na naszej planecie - w tym pozwala na rozwój głównej infrastruktury komputerowej Ameryki. DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) obawia się, na ile może ufać otwartemu oprogramowaniu.
W artykule który znajdziecie tutaj wspominane jest m.in. użycie algorytmów uczenia maszynowego do analizy "bezpieczeństwa" wprowadzanych zmian czy określania zaufania kontrybutorów
Cyber-wojna?!
Margin Research (NY) przeprowadził badania na temat tego które "osobowości" (firmy) dominują w temacie kontrybucji do danych obszarów Kernela - przykładowo, Huawei jest obecnie najaktywniejszym ogólnie kontrybutorem. Drugie w kolei jest Positive Technologies - rosyjska grupa cyber-bezpieczeństwa, która - podobnie jak Huawei - została obarczona przez sankcję rządu stanów zjednoczonych.
Patrząc na to z góry, "wojna cyfrowa" będzie coraz bardziej istotnym czynnikiem geopolitycznym - a idąc dalej, specjaliści w kontekście bezpieczeństwa.
Chrome 104 dołącza do listy przeglądarek wspierających osobne właściwości do kontroli transformacji CSS, takie jak translate, rotate czy scale.
Co to oznacza?
Oprócz paru technicznych implikacji, jak np. z góry narzucona kolejność funkcji transformujących (najpierw pierwszeństwo ma przesunięcie, następnie obrót, następnie zmiana rozmiaru), umożliwi to większą kontrolę i czytelność w animacjach typu @keyframes - wiele razy zdarzało mi się tworzyć nieco bardziej zaawansowane animacje "z palca", no i kończyło się to na tym że musiałem kopiować moje reguły `transform` w kilku miejscach, zachowując wszystkie poprzednie stany i zmieniając tylko jedną funkcję.
Z nowym podejściem, tego typu kod będzie o wiele czytelniejszy - chociaż stracimy pełną kontrolę nad aplikowaniem kolejności transformacji. Z drugiej strony, animacje które piszemy wreszcie nie będą "usuwać" innych transformacji które dany element może posiadać - przez nadpisywanie całego transform
Ciekawe linki
11 najlepszych repozytoriów na GitHub - jeżeli chcesz stać się lepszym Developerem. Na GitHubie znajdziesz ponad 200 000 000 różnych repozytoriów, ale tylko promil z nich może pomóc Ci w rozwoju. Te 11 na pewno mogą. Zajrzyj.
5 projektów do zbudowania - jeżeli już jesteśmy przy rozwoju, to warto popatrzeć na te 5 projektów, które pomogą Ci rozwinąć się jako Web Developer.
7 wskazówek dla czystego kodu w React - niedawno na Aho.so rozmawialiśmy o czystości kodu i o tym, co to w ogóle oznacza. Tutaj znajdziesz 7 wskazówek, jeżeli piszesz w React.
Kilka rekrutacyjnych pytań na Front End - wiele osób będzie po wakacjach zmieniało pracę - to standard. Warto się do tego dobrze przygotować, np czytając te przykładowe pytania, albo słuchając podcastu o Developerze na starcie.
Z drugiej strony, warto mieć świadomość, jakich błędów nie popełnić podczas projektowania swojej kariery oraz tego, że czasami można i warto nie zgodzić się na awans na Seniora, albo wręcz zejść na niższe stanowisko.
Na Społeczności
W zeszłym tygodniu na Ahoy.so odbył się live z Radkiem Wojtysiakiem, Senior Frontend Engineer z Allegro na temat Praktycznego Rozwoju Programisty. Radek to pasjonat technologii webowych. Gdy tylko to możliwe stara się dzielić swoją pasją i dotychczas nabytym doświadczeniem z innymi. Twórca biuletynu Praktyczny Rozwój Programisty na Linkedin, a także organizator spotkań Programistyczna Gadka.
Na Ahoy nie samym kodowaniem żyjemy, czasami też potrzebujemy nowego sprzętu, czy peryferiów. Ostatnio pojawiła się dyskusja na temat myszek/trackpada/czegoś innego.