Zamień ten tekst na URL Webhooka

Full-stack i Programowanie

Trendy z rynku pracy Dev i wiele innych

Wydanie nr
14
opublikowane
2022-10-29
Jarek Jarzębowski
Jarek Jarzębowski
Founder @HR espresso

Cześć !
Witaj w kolejnym wydaniu newslettera Ahoy Dev! Dzisiaj będzie krótko i treściwie.
Jestem bardzo ciekaw, jak taka skrócona forma Ci się podoba, dlatego pamiętaj, że jak zawsze możesz dać mi znać co sądzisz o tym newsletterze w dedykowanej do tego ankiecie - dzięki!
Trzymaj się!
Jarek


Warto przeczytać:

Jak zmienia się rynek pracy IT? Jakie trendy można zaobserwować na przestrzeni ostatnich lat? Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z artykułu o trendach z meta analizy badań Stack Overflow. Autor agregował wyniki z 9 lat badań, żeby odpowiedzieć między innymi na takie pytania, jak:
Czy DevOps I zwiększone użycie chmury oznacza mniej tradycyjnych stanowisk "ops"?
Czy Firebase I Supabase oznaczają mniej pracy dla Backendowców?
Czy tailwind oznacza mniejsze zapotrzebowanie na designerów?
Czy idziemy w kierunku specjalizacji, czy generalistów?
To będzie bolało (link do maila z mojej skrzynki, bo online jest tylko niewielka część artykułu) takie zdanie na temat nadchodzącego spowolnienia na rynku IT ma Gergely Orosz, pracujący wcześniej w Uber, Skype i Microsoft. Google, MS, Facebook i Amazon spowolniły, lub zamroziły zatrudnianie. Może się to wydawać bez znaczenia, jeżeli tam nie pracujemy i nie planowaliśmy, ale przy takich gigantach, to może mieć realne skutki dla całego sektora.
Jak poprawić doświadczenie użytkownika przy użyciu mikrointerakcji? Czasami nie potrzeba wiele, żeby doświadczenie użytkownika było po prostu lepsze. Chodzi o takie rzeczy, jak między innymi Like na Facebooku, czy Confetti po zakupie zrealizowanym przy pomocy EasyCart, ale jest tego więcej, więc najlepiej zajrzyj do artykułu.
Praca indywidualna, czy w zespole? Nie zawsze oczywiste pytanie. Zwłaszcza jeśli weźmiemy na tapet (nie tapetę!) pair programming. W tym artykule znajdziesz kilka informacji na temat tego, dlaczego warto i jak to zrobić dobrze.
Chcesz zaangażować się w Open-source, ale nie wiesz gdzie, bo czujesz, że nie masz wystarczająco dużo doświadczenia? Tutaj znajdziesz 5 miejsc odpowiednich na wcześniejszych poziomach rozwoju kompetencji. Chodzi o Up for grabs, Good first issue, Contribute.dev, First Contributions i Code triage. Powiem jednak więcej - jeżeli masz taką możliwość, to pamiętaj, że zawsze warto wspierać projekty z Tech to the rescue (często wcale nie wymagają ogromnych skilli).

Na Społeczności

Już jutro spotkanie na temat Keyboard Maestro, poprowadzi Adam Gospodarczyk, który twierdzi, że komputer może tańczyć. Keyboard Maestro to jeden z jego sposobów na to, aby to sprawić. Jak Cię to interesuje, to zajrzyj tutaj.

Dla odprężenia

Ostatnio ktoś pytał mnie, przy jakie muzyce lubię pracować. Jeżeli chcecie sprawdzić dźwięki fortepianu i/lub wiolonczeli, przy których pracuje się naprawdę dobrze, to zachęcam do posłuchania dwóch kanałów (linki do Spotify, ale na YT też znajdziecie): Piano Guys i 2 Cellos.