Zamień ten tekst na URL Webhooka

Full-stack i Programowanie

Proces ciągłego uczenia się i wiele więcej

Wydanie nr
10
opublikowane
2022-09-04
Jarek Jarzębowski
Jarek Jarzębowski
Founder @HR espresso

Cześć !
Witaj w kolejnym newsletterze Ahoy Dev! Dzisiaj mam dla Ciebie serię linków ze świata Full-Stack, podsumowanie ostatniego tygodnia na Ahoy! oraz merytoryczny artykuł, tym razem mojego autorstwa na temat ciągłego uczenia się. Jeżeli jednak liczyłeś na treści bardziej Full Stackowe, to nie martw się - takich też będzie dzisiaj dużo.
Pamiętaj, że możesz dać nam znać co sądzisz o naszym newsletterze w dedykowanej do tego ankiecie - dzięki!
Trzymaj się!
Jarek


Proces ciągłego uczenia się

Nie wyobrażam sobie lepszej drogi, niż ciągłe uczenie się. Pewnie dlatego w teście Gallupa Uczenie się mam na pierwszym miejscu, natomiast kluczowe jest to DLACZEGO i JAK się uczymy.
Dzisiaj mam dla Was serię przemyśleć ubranych w artykuł.
Zaczynamy 🏴‍☠️

Świat się zmienia mega szybko i nic nie wskazuje na to, żeby zwolnił. Widać to szczególnie mocno w obszarze IT, gdzie nowe technologie, narzędzia i rozwiązania oraz możliwości pojawiają się cały czas. Stając w miejscu nawet na chwilę okazuje się, że pociąg zwany normalnością odjeżdżam nam bardzo szybko.
Trzymanie się swojej strefy komfortu i znanego podwórka (jak bardzo cringowo nie brzmi wyjdź ze strefy komfortu dla niektórych) jest świetną drogą... do stagnacji, a docelowo również cofania się, bo "entropia zawsze rośnie", więc następuje naturalna degradacja tego co znamy.
Jakie jest wyjście? Ciągle uczenie się. Do tego jednak warto pamiętać o kilku tematach:

Nastawienie na wzrost vs na stałość

Koncept spopularyzowany przez Carol Dweck w książce Psychologia sukcesu i w jej TEDzie, który został obejrzany ponad 5 milionów razy.
Badaczka i autorka przekonuje, że mamy dwa możliwe nastawienia - na wzrost i na stałość, które różnią się diametralnie. Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie, a ja chyba nie muszę wyjaśniać, które z nich warto kultywować?

2. Systemy i cele

Nauczę się angielskiego. Zdam certyfikat. Przerobię ścieżkę na eduweb. To wszystko fajne... CELE, ale jest coś, co w kontekście ciągłego uczenia się sprawdza się zdecydowanie lepiej, czyli SYSTEM. Codziennie rano przez 30 minut będę oglądał Eduweb, codziennie w trakcie lunchu powtórzę słówka z fiszkami, itd, itd - to, co robimy codziennie staje się naszym nawykiem, a nasze nawyki stają się naszą rzeczywistością.

3. Efektywność

Nie wystarczy się uczyć. Chodzi o to, żeby się NAUCZYĆ, a do tego warto zaprząc metody, które nam w tym pomogą. Dlatego warto nauczyć się uczyć. Mogę tutaj wskazać świetną książkę Radka Kotarskiego Włam się do mózgu i przy okazji Inaczej, o tym jak pracować - ten duet powinien się świetnie sprawdzić u osób, które chcą uczyć się efektywniej.
Dodajmy do tego codzienność na autopilocie od Adam Gospodarczyk (overment), żeby uruchomić przynajmniej podstaowe automatyzacje, które oszczędzą nam nieco czasu przeciekającego przez palce plus odpowiedni zestaw narzędzi - odpowiedni komputer, peryferia, które biurko, które sprawią, że będzie nam się dobrze uczyło

4. Rozwój T-shape

Świat nie dość, że się zmienia i przyspiesza, to jest jeszcze turbo złożony. Nie da się już być ekspertem jednego tematu - aby móc dobrze rozumieć rzeczywistość i obracać się w niej efektywnie, musimy rozwijać się szeroko - Full Stackowo niezależnie od tego, czy jesteśmy inżynierem, czy nie. Chodzi o to, abyśmy mieli względnie szerokie rozumienie wielu tematów (daszek litery T), a potem sięgnęli głębiej do konkretnego tematu, w którym będziemy znajdować naszą główną specjalizację, cały czas nie przestając rozwijać się na szerokość.

5. Inspirowanie się

Spotkaliście kiedyś kogoś z nastawieniem "ja już wiem wszystko"? Ja miałem tą wątpliwą przyjemność już kilkukrotnie i wiem doskonale, że im nauka nie szła najlepiej. Dlatego warto sięgać dalej i głębiej. Inspirować się oglądając TED, czytając książki, spoglądając na odpowiednie osoby, budując odpowiedni krąg ludzi dookoła siebie, wchodząc na Ahoy, aby zobaczyć, że jeszcze wiele możemy się nauczyć, a jednocześnie, że to jest góra, na którą da się wejść, bo normalni ludzie. na nią wchodzą.
Możesz słuchać podcastów, chodzić na konferencje, uczestniczyć w hackathonach itd - pamiętaj tylko, że to wszystko jest jednak dodatek, a kluczowy będzie system codzienny, który opracujesz.

6. Zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia

Jak nie wiemy czego komuś życzyć na święta czy urodziny, to życzymy zdrowia, a jednak sami się nad tym nie zastanawiamy często. Nie dbamy odpowiednio o zdrowie fizyczne, mentalne i emocjonalne, przez co później nie mamy siły, nie możemy się skoncentrować, coś nas boli, albo nie mamy ochoty na działania rozwojowe. NIe ma innej drogi - trzeba zadbać o siebie. Chodzi tu o fundamenty - odżywianie, aktywność fizyczna, relaks, oddech, relacje społeczne. Dopiero kiedy mamy podstawy ogarnięte może myśleć o fajerwerkach np. typu suplementy (a i to o podstawowych głównie).

7. Działanie

Nie ma lepszego sposobu na naukę, niż działanie. Dlatego zrób w końcu ten projekt i pokaż go ludziom. Znajdź takich, którzy dobrze Ci życzą i potrafią dać konstruktywną informację zwrotną. Działaj, poddawaj refleksji swoje działania, zmieniaj sposoby działania, jeśli uznasz za stosowne i działaj jeszcze raz.
Te 7 punktów, naprawdę może Ci pomóc, jeśli tylko zaczniesz działać. Najlepiej efektywnie, inspirując się odpowiednimi osobami, możliwie szeroko i systematycznie, wiedząc, że to droga, na której będą pomyłki i bierzesz udział w maratonie, więc zadbasz też o swoje zdrowie.
Powodzenia!

Ciekawe linki

Świetne wideo od jednego z piratów (Dania Noworyta) na temat tego, jak rozwiązuje problemy w pracy - warto obejrzeć i posłuchać, ale jak koniecznie chcesz poczytać, to na Ahoy znajdziesz wersję tekstową.
Żeby być produktywnym Web Developerem może przydać się te 10 rozszerzeń Visual Code Studio (jestem szczerze ciekaw, czy już zrozumiałeś, że piraci mają lekkie zboczenie na punkcie produktywności? Jeśli tak to tutaj jeszcze lista dodatkowych 10 narzędzi developerskich dla pracy bardziej efektywnej, niekoniecznie cięższej)
Przy okazji może Cię też zainteresować ten artykuł na temat architektury aplikacji webowych. Ja tylko od siebie dodam oczywistą oczywistość - pamiętaj, że naprawdę warto przemyśleć pewne rzeczy na starcie, żeby ostateczny użytkownik miał dobre doświadczenie, a developer, który później będzie rozwijał, nie będzie musiał się zastanawiać dlaczego ten dom stoi na dachu.

Na Społeczności

- "Paaaanie, na tej Społeczności, to się nic nie dzieje..."
- "Patrzyłeś na podsumowanie lipca i sierpnia, ayy?"
bezpieczeństwo to ważny temat, dlatego nie ma co się dziwić, że w końcu pojawił się temat VPN. Jeżeli chcesz zobaczyć z jakich VPN korzystają piraci, albo szczególnie pochwalić swojego, wskocz do środka i daj znać.
minął już czas, kiedy przeglądarki pozwalały na przeglądanie zasobów Internetu i nic więcej. Dzisiaj to prawdziwe kombajny, zwłaszcza, jeżeli dozbroimy je w dodatkowe wtyczki. Tutaj znajdziesz kilka przydatnych wtyczek do Chrome, a przy okazji - jak chcesz dowiedzieć się czegoś o tym, jak efektywnie googlować, to możesz zajrzeć tutaj.

Wydarzenia

Już jutro kolejne Ahoy Office Hours! Koniecznie zajrzyj, jeżeli interesuje Cię rozwój naszej społeczności. W ostatnim czasu bardzo dużo wydarzyło się na zapleczu, ale już niedługo to wszystko będzie dalej spływać na szerokie morze widoczne dla każdego!
Środa w tym tygodniu będzie obfita w wydarzenia na Ahoy, bo najpierw o 18.00 Paweł Lipowczan poprowadzi konsultacje Code i No-code, a chwilę później otwieramy piwo (tylko, 0,0% po tym poście Grześka), żeby wspólnie obejrzeć Apple Event i sprawdzić, czy jakiś emejzing ficzer na nas czeka.