Zamień ten tekst na URL Webhooka

Full-stack i Programowanie

Zadbaj o swój 🧠 + Najlepsze treści dla Full Stacka + coś na odprężenie

Wydanie nr
13
opublikowane
2022-10-23
Jarek Jarzębowski
Jarek Jarzębowski
Founder @HR espresso

Cześć !
Witaj w kolejnym wydaniu newslettera Ahoy Dev! Dzisiaj mam dla Ciebie serię linków ze świata Full-Stack, kilka wartościowych dyskusji z Ahoy! oraz merytoryczny artykuł mojego autorstwa na temat dbania o swoją głowę.
Pamiętaj, że jak zawsze możesz dać mi znać co sądzisz o tym newsletterze w dedykowanej do tego ankiecie - dzięki!
Trzymaj się!
Jarek


Jak zadbać o swoją głowę?

Twój 🧠 to prawdopodobnie Twój najcenniejszy zasób, prawda? Samochód pewnie też posiadasz i nie jest aż tak ważny i wartościowy? No właśnie, to dlaczego tak wielu z nas przykłada wagę do przesądów, kontrolek w samochodzie, paliwa jakie leje, itd, a nie zwraca uwagę na swój mózg i obszar psychiczny? Jeśli czujesz, że warto byłoby o niego zadbać, to zobacz, jak robię to ja - może zainspiruje Cię to do wprowadzenia ciekawych działań:
1. Praktykuję stoicyzm - czytam i kontempluję stoickie teksty, robię stoickie ćwiczenia, kiedy widzę przeszkodę myślę o niej po stoicku. Ta filozofia wiele mi daje.
2. Używam algorytmu Hakuna Matata - trochę związane z powyższym, natomiast w skrócie - podejmuję działanie, albo się nie martwię (w pewnym schemacie).
3. Chodzę - staram się możliwie dużo czasu spędzić na powietrzu spacerując - często z córką w nosidle ostatnio :) Pobyt w naturze pomaga.
4. Poddaję się świadomym trudnościom - zimny prysznic, głodówka, trening - kiedy pokonuję swoje słabości, wiem, że wychodzę z nich mocniejszy.
5. Medytuję - czasami to jest 5 min skupienia na oddechu, czasami 15 min medytacji, ale prawie codziennie praktykuję jakąś formę uważności.
6. Praktykuję wdzięczność - często podczas spacerów, albo zaraz przed snem - myślę sobie o kilku rzeczach, za które jestem wdzięczny - zdrowie, rodzinę, smak kawy, możliwość spokojnego poczytania, itd - rzeczy małe i duże.
7. Dbam o swoje ciało - odpowiednie nawodnienie, odżywianie, aktywność i delikatna suplementacja, żeby wszytko dobrze funkcjonowało.
8. Śpię - na tyle na ile to możliwie z dwójką małych dzieci, świadomie dbam o swój sen.
9. Spowalniam oddech - świadomie oddycham i spowalniam go, żeby uruchomić tryb odpoczynku.
10. Myślę nad tym, gdzie chcę dojść i idę tam, jednocześnie nie zapominając o cieszeniu się drogą.
W związku z tym, że to newsletter w zasadzie technologiczny, to jeszcze kilka wyróżnień dla technologii/aplikacji, z których korzystam, a się przydają:
Tryb nie przeszkadzać 🙂
Aplikacja zdrowie i sen na iOS dla bieżącego reagowania i patrzenia na to, jak działam
Oak do medytacji i oddechu
Stoic pomagający mi praktykować stoicyzm na co dzień
Spotify na którym zdarza mi się słuchać NSDR (non sleep deep relaxation) plus rozwijać w kluczowych dla mnie obszarach poprzez podcasty
WHM i Oxygen Advantage - jako metody oddechowe, WHM ma aplikację, z której korzystam
Kawa parzona powoli - to nie-technologiczne, ale istotne bardziej jako obszar - poszukiwanie czasami metod, przy których będę świadomie praktykował uważność.

Ciekawe linki

Polujesz na ciekawe narzędzia? Zajrzyj na 10 najgorętszych narzędzi na Product hunt z ostatniego miesiąca. Co w środku? Między innymi Popsy, Polywork, xTiles, Maven… Nie znasz? No cóż, to może tym bardziej warto zajrzeć i zapolować na coś ciekawego?
Jak już jesteśmy przy narzędziach, to mam dla Ciebie kolejną listę - tym razem 10 stron (darmowych!), które ułatwią Ci życie. W środku między innymi darmowe pozbywanie się tła w zdjęciach, bot do parafrazowania, tymczasowy mail, jak nie chcesz podawać swojego głównego i wiele innych. Warto zajrzeć!
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, to tu znajdziesz sporo fajnych ogólnych i technicznych porad plus linków do kolejnych źródeł. Kolejna lista prostych, ale efektywnych wskazówek jest jeszcze tutaj.
Pracujesz jako freelancer webdev? To koniecznie zajrzyj na tą listę źródeł. W środku lista publicznych API, repo design systemów, ikony, snippety i więcej. Jestem przekonany, że znajdziesz coś dla siebie.
Jeśli piszesz w React, to może zainteresować Cię artykuł o tym, jak przyspieszyć Twoją aplikację nawet o 73,5%. Bold claim, prawda? Kilkanaście minut czytania, ale jeśli pomoże Ci przyspieszyć o 10% to chyba warto, prawda? A skoro już React, to zajrzyj na wideo od Daniela na temat zarządzania stanem w React.
A jak jesteśmy już przy Froncie, to zajrzyj na tipy SEO dla osób piszących w JS i 7 ciekawych elementów w HTML (mój ulubieniec z tej listy to map&area - w artykule pokazany fajny przykład zastosowania).
5 narzędzi, na które warto zwrócić uwagę - fajne zestawienie z ciekawym formatem: nazwa narzędzia, problem, rozwiązanie, opis. Podoba mi się! Opisane GitLive, CodeSee Maps, DeepSource, Appsmith, Wayscript. Używasz któregoś?
A może chcesz iść w kierunku Data Science? Jeśli tak, to koniecznie przejrzyj tą 412 stronicową książkę o matematyce dla Data Scientists. Jeżeli nie masz na to siły, to może nie warto się zabierać za Data Science? Tak tylko mówię, bo matematyka i statystyka to podstawy tego obszaru.

Na Społeczności

Rozpoczynamy serię spotkań 1na1 w ramach społeczności. Zapowiada się super opcja i już mamy 50 osób chętnych do spotkań i wymiany wiedzy!
Ahoy to społeczność online, ale spotykamy się również w świecie rzeczywistym. W najbliższym czasie planowane są spotkania w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie. To świetny moment, żeby dołączyć i poznać nieco osób.
VR/AR to przyszłość. Nie wiem, czy stworzą "utopię", czy "dystopię", ale na pewno zmienią rzeczywistość. W tym wątku trochę na ten temat rozmawialiśmy.
Dla odprężenia
A dla odprężenia polecenie serialu - The Playlist (na Netflix) . Jeżeli interesuje Cię temat budowania startupu, historie founderów, a dodatkowo korzystasz ze Spotify, to moim zdaniem pozycja obowiązkowa!