Zamień ten tekst na URL Webhooka

Full-stack i Programowanie

Wygodne generowanie inputów do formularzy

Wydanie nr
1
opublikowane
2022-06-26
Jarek Jarzębowski
Jarek Jarzębowski
Founder @HR espresso
Wojciech Połowniak
Wojciech Połowniak
Sr. Fullstack Engineer

Cześć !
Tu Jarek i Wojtek - Community Manager i Head społeczności Full Stack na Ahoy. Ruszamy z naszym regularnym newsletterem, dlatego teraz możesz liczyć na regularną dostawę ciekawych artykułów, linków i raportów, które wybraliśmy specjalnie dla Ciebie!
Temat dzisiejszego newslettera to:


Konfigurator inputów do formularzy

Jaki input jest każdy widzi, ale atrybuty inputa nie kończą się na prostym type. Poza type do dyspozycji mamy mniej znane i mniej używane inputmode czy autocomplete. Ich poprawne wykorzystanie może znacznie ułatwić wpisywanie danych dla userów, a czasem wręcz wypełnią się same. Korzyści w zakresie accessibility i ogólnie UX są natychmiastowe :)
Jeśli szukacie rozwiązania na szybko, bo chcecie w łatwy sposób wykorzystać maksymalne możliwości inputów, sprawdźcie konfigurator Better Mobile Input:
https://better-mobile-inputs.netlify.app
Jeśli interesują Was szczegóły techniczne, odsyłam do dokumentacji:
inputmode
lub
autofill
Znaleziskiem podzielił się na Ahoy Damian Wajer.

Ciekawe linki

Skechnotki o głównych komendach z Gita - znalezione na LinkedIn przez Mateusza Kozłowskiego. Bardzo fajny sposób, na nauczenie się czegoś w przyjemny i nieco inny, niż standardowo sposób.
Stackoverflow opublikował ankietę, w której wzięło udział 70 000 Devów - warto zajrzeć, żeby dowiedzieć się, jak się uczą, czego potrzebują i jakich narzędzi używają. Z ciekawostek warto zauważyć, że coraz więcej (zwłaszcza młodych osób) uczy się narzędzi 3D (Unity 3D, Unreal Engine), co może świadczyć o osobach przygotowujących się do działania w Metaverse; Rust i Python, a zaraz za nimi TypeScript są najbardziej pożądanymi technologiami, a 62% Devów spędza ponad 30 min dziennie na szukaniu odpowiedzi.
Github Copilot - AI partner programisty jest ogólnie dostępny, tylko płatny. Na szczęście nie za dużo, bo tylko 10USD miesięcznie. Dla edukacji i open source pozostaje bezpłatny
Chcesz zrobić swoje pierwsze kroki w kierunku AI? Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj, co 60 liderów na do powiedzenia na temat AI w tym PDF.
Istnieje już kilka frameworków web developmentu - czy potrzebujemy kolejnego? Niektórzy tak twierdzą, więc pojawiają się takie, jak Fresh - next gen web web framework.
Jak zrobić fajne animacje w React? Zajrzyj tutaj, żeby się dowiedzieć.
Nie wskoczyłeś do pociągu Web3? Nie ma problemu. Jack Dorsey twierdzi, że i tak powinniśmy myśleć o Web5. Więcej przeczytasz tutaj i tutaj.

Na Społeczności

Czy rekrutacja musi być tak upierdliwa? Na Ahoy! pojawił się wątek, w którym Jarek Jarzębowski dzieli się pomysłem na Agenta Kariery, który będzie o to dbał za Ciebie, przekonując, że taki Agent może usprawnić i ułatwić proces znalezienia świetnego miejsca dla doświadczonego Deva.
Wyobraź sobie, że masz jedną osobę, która jest z Tobą w kontakcie, zna Ciebie i Twoje potrzeby i działa w Twoim imieniu, żeby znaleźć Ci idealne miejsce.
Wyobraź sobie, że zamiast Ciebie przeszukuje ogłoszenia, kontaktuje się z rekruterami i robi screening firmy dla Ciebie.
Wyobraź sobie, że jesteś z tą osobą w stałym kontakcie przez lata i kiedy uznajesz, że chcesz coś zmienić, to dajesz jej tylko znak, a ona zaczyna działać.
Czy taka będzie przyszłość kariery Devów?
Dyskusja dostępna oczywiście na Ahoy.

Zapowiedzi i wydarzenia

23.06 odbył się Live, w trakcie którego Dawid Perdek Principal Developer pokazał, jak zbudować swoją pierwszą aplikację Web3 w praktyce - na żywo. Zapis ze spotkania możesz obejrzeć bezpośrednio na Ahoy.
Nie samym kodowaniem człowiek żyje - warto czasami sięgnąć po bardziej “standardową” książkę, np. w ramach Ahoy book club, którego pierwsze spotkanie odbędzie się już 30.06.
Już niebawem kolejne wydarzenie z serii Q&A z Wojtkiem Połowniakiem - zadaj swoje pytanie już teraz przez Tally, żeby mieć pewność, że zostanie obsłużone w pierwszej kolejności.