Zamień ten tekst na URL Webhooka

Full-stack i Programowanie

Piątkowy Deploy

Wydanie nr
2
opublikowane
2022-07-02
Adam Gospodarczyk
Adam Gospodarczyk
overment

Cześć !
witam Cię w kolejnym newsletterze Ahoy Dev! Dzisiaj mam dla Ciebie artykuł o piątkowym deployu, serię ultra ciekawych linków do sprawdzenia - od szablonu readme dla Twoich projektów open source, przez HTML e-mail workflow, aż po patterny, które powinien znać każdy Dev i wiele więcej.
Razem z Wojtkiem przykładamy dużą wagę do tego, aby Społeczność Full Stack oraz Newsletter Ahoy Dev dawały jak najwięcej wartości, dlatego jeżeli jest coś, co czujesz, że warto abyśmy poruszyli dodatkowo, to daj nam znać w ankiecie oceniającej to wydanie.
Pozdrawiam,
Jarek


Piątkowy Deploy

Autorem dzisiejszego artykułu jest Adam Gospodarczyk (overment)
Cześć 👋 Jak to standardowo, przy piątkowym deploymencie naszła mnie myśl aby zapytać Was o to jak wygląda ten proces w przypadku Waszych projektów. Być może nauczymy się czegoś od siebie nawzajem. Ja zacznę! Niemal zawsze dążę do tego aby proces publikacji produkcyjnej wersji aplikacji odbywał się możliwie automatycznie. Są jednak wyjątki w postaci małych aplikacji na wczesnym etapie developmentu, gdzie czas potrzebny na konfigurację procesu zająłby więcej niż stworzenie całej reszty. Tym bardziej, że nie mam gotowych paczek po które mogę sięgnąć i tylko dostosować ustawienia. Kluczowe jest tylko to aby na pewnym etapie "zagryźć zęby" i zrobić to porządnie 😁Większość rozwijanych przeze mnie projektów wykorzystuje obecnie Github Actions, które sprawdzają się genialnie. Przez długi czas wykorzystywałem Ansible, który również miał swoje plusy, jednak nigdy nie miałem okazji nauczyć się jego pełnej konfiguracji. W przypadku GA przyszło to bardzo naturalnie i w zasadzie nie mam sytuacji w której raz skonfigurowana aplikacja wymaga tego, aby cokolwiek zmieniać na przestrzeni czasu.
Zatem proces ułożony jest tak:
Repozytorium aplikacji na Githubie
Pull Request na main uruchamia scenariusz Github Actions w ramach którego wykonywany jest build, testy, migracje i ostateczne uruchomienie aplikacji
Github Actions podłączone są bezpośrednio do VPS na Digital Ocean. Połączenie jednego z drugim jest bajecznie proste
Cały flow praktycznie w każdym przypadku opiera się o build aplikacji node lub vue. W pojedynczych przypadkach są tam buildy Gatsby oraz Hugo. Natomiast w sytuacji gdy nie mam skonfigurowanego procesu deploymentu, ogarniam całość klasycznym "pullem" na serwerze, przy czym to aplikacje z których korzystam samodzielnie i ewentualny downtime nikomu nie robi różnicy 🙂

Ciekawe linki

Voucher na certyfikacje z GCP - Google daje możliwość otrzymania vouchera na jedną z wymienionych certyfikacji. Trzeba się zarejestrować i wykonać wskazane zadania na platformie Google Cloud Skills Boost. Znaleziskiem podzielił się Patryk Koniarczyk
Szablon Readme dla Twoich nowych projektów Open Source - Jeśli udzielacie się w społeczności open source, albo po prostu lubicie Tworzyć małe utility librariers, które później wrzucacie w formie paczki / repozytorium na GitHubie... Na pewno wiecie jak ważne jest tworzenie czytelnych Readme - bez niego, nawet najlepsza biblioteka nie zostanie zauważona, bo nikt nie będzie wiedział jak z niej korzystać ;) W linku znajdziecie ciekawą, kolorową i czytelną templatkę do waszych projektów open source, enjoy! Link podrzucony przez Wojtka Połowniaka
Ciekawy artykuł o problemie z rekrutacją poprzez zadania realizowane na komputerze. Autor pozwalał podczas rekrutacji na korzystanie z komputera. Dawał zadanie i... wracał po 30 minutach. Okazywało się, że ludzie świetnie sobie radzili. Potem ich przyjmował i na początku też świetnie sobie radzili. Potem jednak zaczynały się schody i jakoś nie mogli wyjść z bardzo podstawowego poziomu. Co się okazało? Byli programistami "Google", czyli wszystko wyszukiwali i tak naprawdę nie mieli żadnej - nawet podstawowej wiedzy.
Jak zacząć z Solaną? Świetne źródło do nauki Solany znalazł Przemyślał Światowiec. Znajdziecie tam m.in.:
Wszystko za darmo, zbudowane przez społeczność.
kurs z dogłębnym wyjaśnieniem konceptów + ćwiczeniami
spis i linki do użytecznych narzędzi
listy do ciekawych teści typu playlisty YT, tutoriale, podcasty, artykuły i dużo więcej.
HTML e-mail workflow - napisanie ładnego, sformatowanego w HTML maila nie jest takie łatwe i przyjemne, bo nie możemy skorzystać z wielu ułatwień i standardowo dostępnych rozwiązań, jak chociażby CSS flex i grid. Josh Comeau podzielił się swoim sposobem, na rozwiązanie tego problemu. Chyba się spodobało, bo post opublikowany kilka dni temu ma już ponad 30k wyświetleń i 7,2k serduszek.
Jak działają przeglądarki? korzystamy z nich codziennie i w zasadzie to się nad nimi nie zastanawiamy za bardzo. Niby jedna umarła, ale nikt za nią nie zapłakał (odbyło się kilka imprez, ale nie o to chyba chodzi), natomiast możemy sobie dalej zadawać pytanie, jak działają przeglądarki? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to zajrzyj do artykułu.
Patterny, które powinien znać każdy Dev - Carlton Upperdine podzielił się wzorcami, których powinien być świadomy każdy Dev, niezależnie od używanego języka i poziomu. Przykłady w TypeScript.

Na Społeczności

Twoja pierwsza aplikacja Web3 - Dawid Perdek poprowadził świetny live, podczas którego stworzył od podstaw aplikację do głosowania w Solidity. Idealny projekt na pierwsze kroki w Web3, a na Ahoy.so pojawił się też wątek z kolejnymi pomysłami, od portfela, przez zdecentralizowany blog, aż po social media.
W społeczności sporo ostatnio mówimy o Web3 - również w o Play-to-earn, czy walk-to-earn. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie idealne i trzeba zrobić dobry research zanim zaczniemy bawić się w tego typu tematy.
Newsletter do samego siebie - bardzo ciekawą dyskusję zapoczątkował Wojciech Janiak pisząc: “w mojej bazie z notatkami w Notion zbieram wszystko, co tylko przyjdzie mi do głowy. Niektóre notatki przydzielam do projektów lub tagów. (…)” Na Społeczności cały wątek o tym co, jak i dlaczego warto sobie wysyłać.

Zapowiedzi i wydarzenia

Poznaj projekty Web3, dla których warto zmienić karierę - swoją wiedzą podzieli się podczas live Szymon Paluch, odpowiedzialny między innymi za projekt Fundamenty Web3.
Making your own Angular CDK (Component Development Kit) - live na ten temat poprowadzi już 7. lipca Wojtek Parys Senior Frontend Developer z nexocode.
Już niebawem kolejne wydarzenie z seri Full Stacki Q&A z Wojtkiem Połowniakiem - zadaj swoje pytanie już teraz przez Tally, żeby mieć pewność, że zostanie obsłużone w pierwszej kolejności.