Potencjał AI oraz Automatyzacji dla biznesu i produktywności
Potencjał AI oraz Automatyzacji dla biznesu i produktywności
Witajcie 👋
W tym wydaniu chciałbym omówić to, jak sztuczna inteligencja w postaci dedykowanego asystenta pomaga mi w realizowaniu codziennych zadań i w pracy. Koncepcja, która łączy automatyzację z AI jest bardzo prosta, ale jednocześnie niezwykle potężna i każdy z Was może zastosować ją u siebie. W tym wydaniu kilka fundamentów, które pomogą Ci zrozumieć potencjał tego duetu!
Jak rozumieć rewolucję AI?
W piątek w ramach naszego podcastu Rozmowy na Autopilocie, który prowadzimy na społeczności Ahoy! rozmawialiśmy z Adamem o tym, jak sztuczna inteligencja w postaci naszego osobistego asystenta - ALICE, już teraz pomaga nam w codziennych zadaniach. Padło takie stwierdzenie:
"Jeśli nawet AI zastąpi mnie w 90% rzeczy, które robię, to pozostałe 10% pomnoży x 1000"
W praktyce jest dużo sprzecznych sygnałów dotyczących AI. Wiele osób twierdzi, że nie ma się czym nadmiernie podniecać. W końcu często odpowiedzi udzielane np. przez ChatGPT nie są trafne, zwłaszcza, jeśli próbuje z nich skorzystać ekspert w danej dziedzinie.
My jednak mamy inne zdanie. Głównie patrząc przez pryzmat tego, jak szybki jest postęp w dziedzinie AI i jak szybko te narzędzia się ulepszają. To pozwala nam bezpiecznie założyć, że wszelkie bariery, które dziś dostrzegają sceptycy, znikną w niedługim czasie. W praktyce dyskusje, które toczymy dziś o AI rok temu uznalibyśmy albo za niedorzeczne, albo za science-fiction.
Gdzie to wszystko zmierza?
Zaryzykowałem ostatnio tezę, że AI będzie w każdej firmie za 3 lata (pośrednio lub bezpośrednio). I teraz jest czas, aby się do tego przygotować lub by budować infrastrukturę, z której wyrosną genialne firmy i projekty.
Dziś, na naszych oczach rodzi się zupełnie nowa gałąź rynku, która finalnie znajdzie swoje miejsce we wszystkich nowoczesnych firmach. Uważam, że każda firma będzie korzystała z narzędzia takiego jak ALICE, czyli interfejsu czatu z AI (czy będzie on głosowy, tekstowy czy z pomocą innego inputu).
Przyczynią się do tego postępy na polu ulepszania obecnych systemów LLM, ale także pozwalające postawić nam jego instancję lokalnie, np. za firewallem w banku, przetrenować bazą wiedzy a nawet wrażliwymi danymi i generować w locie, na przykład w tym kontekście wnioski z oceną ryzyka kredytowego. Zastosowań tego typu są miliony i w praktyce doprowadzi to do ogromnych przesunięć w kierunku zastąpienia pracy ludzi przez maszyny.
Jak można to wykorzystać dla siebie?
Bardzo prostym pomysłem, który w mojej ocenie nie może być w pełni zrealizowany przez jakiegoś giganta rynku i daje możliwości każdej osobie, która zechce się tym zająć jest budowanie branżowych interfejsów dla firm. Kilka aspektów do wzięcia pod uwagę:
👉 Natywną aplikacja
👉 Model, działający offline
👉 Przetrenowany danymi z dokumentacji, wiki etc.
👉 Posiadający predefiniowane zestawy prometów
Każdy, kto posiada głęboką wiedzę z danej branży może obecnie być pionierem zupełnie nowego rynku, co jest porównywalne do okazji, które nadarzały się na samym początku ery internetu.
Teraz jest czas na myślenie i tworzenie. Wygrana może być wprost niewyobrażalna.
Jak my to wykorzystujemy?
Już wiele miesięcy temu zgodziliśmy się na pewien prosty koncept w kontekście tego, jak AI może pomagać nam każdego dnia. Zdecydowaliśmy się połączyć je z automatyzacjami, które już teraz oszczędzają nam setki godzin miesięcznie. Nie ma nic skomplikowanego w tym podejściu. Ale jak to zwykle bywa, to właśnie te najprostsze rzeczy okazują się być często rewolucyjne.
Z takiej prostej idei, połączenia AI z automatyzacją, powstała ALICE, czyli nasz osobisty asystent, który na co dzień pomaga mi wykonywać dziesiątki zadań. ALICE, jako natywna aplikacja na macOS (a wkrótce też Windows) ma dostęp do mojego systemu, może więc łatwo przechwycić tekst ze schowka i wykonać na nim operacje. Mogę także użyć jej nawet nie korzystając z okna programu i skrótem klawiaturowym poprawić treść maila, przetłumaczyć tekst, rozszerzyć opis.
W praktyce prawie każda treść jest poprawiana przez ALICE co robię już niemal odruchowo. Okazało się, że w ten sposób piszę jeszcze szybciej, ponieważ nie muszę przejmować się ani interpunkcją ani ortografią. Na koniec ALICE momentalnie to dla mnie poprawi. Nie zmieni kontekstu ani treści w znaczący sposób, ale pomoże mi pracować efektywniej.
A to dopiero początek. Mogę sam definiować swoje skróty i dodawać do nich nowe prompty. W ten sposób sama aplikacja to tylko pudełko, do którego mogę dodawać przeróżne dane i polecenia. I w końcu, możliwości korzystania z automatyzacji. GPT dobrze radzi sobie z tworzeniem wsadowych plików dla automatyzacji. Może z łatwością z frazy.
“Przypomnij mi żeby napisać do Czarka jutro rano.”
Wygenerować JSON:
{
"event" : "reminder",
"date" : "27.04.2023",
"contact" : "Czarek"
}
A dzięki naszym mechanizmom, następnie wysłać to polecenie do automatyzacji, która może dodać to do mojego Todoist, Notion, kalendarza etc. To niezwykle prosta koncepcja, która powoduje, że możemy zobaczyć zalążek interfejsu "text to automation", który w naszej ocenie jest niespotykanym dotychczas ułatwieniem pracy.
Jakie to może mieć konsekwencje dla pracy i biznesu?
Połączenie automatyzacji i AI to niezwykle potężny koncept, który bez wątpienia znajdzie zastosowanie w większości nowoczesnych firm. Powyżej podałem już szereg przykładów, które sprowadzają się do interfejsu typu czat, który pozwoli dużo lepiej i wydajniej organizować pracę. Na początku w firmach technologicznych, ale szybko we wszystkich innych.
Na obecnym etapie rozwoju można już z powodzeniem wykorzystywać te zastosowania w pracy, a nasza ALICE jest dowodem na to, że obecnie największą przewagę daje pewien stopień ekspertyzy na jednym polu i połączenie tego z AI. Tak było w naszym przypadku w kontekście automatyzacji.
Naszą przewagą było to, że przez lata przygotowaliśmy mnóstwo skutecznych automatyzacji, które dziś, dzięki AI mogą otrzymać zupełnie nowy interfejs lub nawet być wykonywane w tle, bez naszej wiedzy i ingerencji. To doprawdy niesamowite, bo coś, co wydawało nam się technologicznym Mount Everest wydajności właśnie zostało zmultiplikowane x10.
Obecnie nie jest jednak tak, że każdy może osiągać takie efekty. Owszem, ChatGPT już teraz może pomagać w redakcji treści czy odpowiedzi na niektóre pytania, ale prawdziwy potencjał AI i Automatyzacji dalej nie jest dostępny dla większości osób. Podobnie jest na innych polach — mimo, że AI potrafi generować kod, kompletny laik nie będzie w stanie stworzyć działającej, świetnej aplikacji. Ale sprawny programista może zrobić to z pomocą AI kilka razy szybciej.
I właśnie o to tutaj chodzi — wykorzystanie Twoich przewag, branżowej wiedzy i połączenie jej z AI i automatyzacjami to święty graal produktywności.
Gdzie możesz nauczyć się naszego podejścia? (i otrzymać ALICE)
Kiedy uruchamialiśmy 2 lata temu pierwsze edycje programu Zautomatyzowanych, nawet nie śniło nam się, że takie możliwości będą na wyciągnięcie ręki już teraz. Nie sądziliśmy też, że tak szybko przejdziemy od fazy eksperymentowania do “produkcyjnej” (co w przypadku automatyzacji zajęło nam jakiś czas temu długie miesiące).
Tak jak wspomniałem, w tym przypadku, obecnie do technologii trzeba przyłożyć wiedzę. Nie jest to jednak wiedza kosmiczna. Idealnie też wpisuje się w konwencję naszego programu.
Oczywiście, to wszystko możesz wdrożyć także samodzielnie. Już wskazówki z tego wydania powinny w tym znacząco pomóc, a dodatkowo, darmowe materiały z poprzednich wydań, czy te, które umieszczamy w social media czy bardziej szczegółowe opracowania (jak to) — pozwolą Ci skorzystać z tego wszystkiego samodzielnie odkrywając wszystkie elementy.
Biorąc udział w Zautomatyzowanych możesz jednak pójść na skróty. To, co oferujemy przeznaczone jest także dla osób mniej technicznych, które nie muszą wiedzieć, jak to wszystko działa pod spodem.
Bieżąca edycja, która startuje 29 maja, będzie o tyle wyjątkowa, że jej uczestnicy otrzymają jako pierwsi ALICE oraz instrukcje jej wykorzystania. Dopiero wiedza z programu przyłożona do AI i automatyzacji daje naprawdę spektakularne rezultaty.
Chcielibyśmy zaprosić Cię do Programu a jest to o tyle istotne dziś, że właśnie kończymy przedsprzedaż (zostały 2 dni), jak również domykamy listę programu, która tym razem bardzo szybko się zapełnia.