Zamień ten tekst na URL Webhooka

Czym jest społeczność?

Opublikowany
2.6.2023
przez

Ten artykuł podzieliłem na kilka sekcji, które w pewien sposób oddają ducha społeczności:

 1. Jak wygląda Ahoy i jak jest zorganizowane
 2. Co można znaleźć na Ahoy
 3. Kto za tym stoi i kto jest na pokładzie
 4. Jaka jest relacja Ahoy do eduweb
 5. Czym są Sprinty i gdzie będą publikowane
 6. Jak uzyskać dostęp

Zaczynajmy!

Jak wygląda Ahoy! i jak jest zorganizowane?

Są trzy kluczowe elementy naszej społeczności:

 1. Platforma wymiany wiedzy i wydarzeń
 2. Wysokiej jakości szkolenia na eduweb
 3. Strona ahoy.so ze zbiorem archiwów

Przyjrzyjmy się po kolei tym trzem komponentom.

Platforma wymiany wiedzy

‍Sercem Ahoy jest platforma Circle, która wygląda trochę jak połączenie Slacka, Notion i Zooma. Ma mnóstwo funkcji, które umożliwiają skuteczną komunikację jak wątki, pokoje, prywatne wiadomości, wydarzenia na żywo i wiele więcej. Wszystko jest w jednym miejscu a wygodna natywna aplikacja pozwala być na bieżąco w każdym miejscu. Społeczność, podobnie jak inne serwisy jest podzielona na szereg przestrzeni branżowych, w których znajdują się poszczególne pokoje tematyczne. Na ten moment mamy przestrzenie:

 • Grafika, Motion i 3D
 • Full-stack i Programowanie
 • Foto, Audio i Wideo
 • Biznes i Automatyzacje
 • UI, UX i Webdesign
 • Marketing (wkrótce!)

Poza tym funkcjonuje przestrzeń Ogólna, gdzie wszystkie specjalizacje łączą się by razem dyskutować, wymieniać zlecenia i wspólnie tworzyć projekty. Wyjątkowe w Ahoy! jest właśnie to, że każdy jest "nowy" w przestrzeniach, które nie są jego specjalizacją - w ten sposób wszyscy wzajemnie uczymy się i wymieniamy wiedzą. Nie ma hierarchii ani osób dominujących dyskusję, bo np. weterani UX'a są nowi w No-code i uczą się od innych.

To właśnie ogólne kanały wyróżniają Ahoy spośród celowych, specjalistycznych grup czy społeczności a my wierząc w to, że możemy razem się rozwijać i tworzyć projekty, łączymy wszystkich w jednym miejscu!

Szkolenia na platformie eduweb

Sama społeczność jest też ściśle powiązana z serwisem eduweb, który jest platformą zorientowaną na skuteczne przekazywanie wysokiej jakości wiedzy, która także napędza społeczność. Eduweb to nasza autorska platforma, którą rozwijamy już 15 lat a która posiada mnóstwo funkcji wspierających naukę jak ścieżki, playlisty, notatki, kursy i warsztaty. Przykładowo, pytania, które zadajesz do kursów na eduweb mają swoje miejsce na społeczności. Z materiałów, które na eduweb są ułożone w inteligentne ścieżki nauki tworzymy też wydarzenia na społeczności, gdzie wszyscy razem możemy uczyć się ze wsparciem innych oraz naszych mentorów.

Serwis ahoy.so i archiwa

Trzecim filarem społeczności jest serwis ahoy.so, w ramach którego znajdziesz przepastne archiwa minionych wydarzeń społeczności, nagrań z warsztatów, Q&A, spotkań a także archiwum newsletterów. W ramach serwisu prowadzimy też biblioteczkę naszych książek a także Skrzynię Skarbów - przestrzeń, w ramach której możesz odebrać świetne łupy przeznaczone wyłącznie dla osób zaangażowanych w społeczność. Są to wejściówki na najlepsze konferencje branżowe, produkty naszych partnerów, wczesne dostępy do aplikacji, z których korzystamy czy zniżki na sprzęt. W ramach Skrzyni Skarbów rozdaliśmy już łupy warte kilkadziesiąt tysięcy złotych!

‍Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda Ahoy! od środka, przygotowałem krótki filmik:


‍Co i kogo można znaleźć na Ahoy?

Przede wszystkim, Ahoy! to ludzie. Mamy niemal 5000 uczestników naszej społeczności a do każdego z nich można napisać, umówić się, spotkać. Są to osoby z największych firm w Polsce i na świecie a także pasjonaci technologii lub osoby początkujące, które chcą się przebranżowić. Nie ma to dla nas znaczenia, bo każdy ma unikalne kompetencje i wiedzę, którą może się podzielić z innymi. U nas nie ma równych i równiejszych (no chyba, że w ramach zabawy z naszymi Piratami, ale o tym później).

Poza tym, Ahoy! to mnóstwo wiedzy, aktywności i wartościowych dyskusji - a to dopiero początek. W każdym tygodniu ma miejsce jakieś ciekawe wydarzenie, które organizujemy. Przykłady? Spotkania z gośćmi, Q&A, warsztaty, wspólne oglądanie branżowych wydarzeń, praca wirtualnym co-worku, gdzie możemy się poznać, wypić wspólnie kawkę czy pograć w Tetris w przerwach od pracy.

‍Na Ahoy! miały miejsce już setki wydarzeń. Co ważne, to nie tylko spotkania online. Wiele wydarzeń organizujemy w formie warsztatów w różnych miastach czy luźnego spotkania na piwko. Oto lista przykładowych wydarzeń z ostatniego tygodnia na czas, gdy tworzę ten wpis:

Przykładowy tydzień na Ahoy!

‍Baza wiedzy i mnóstwo ciekawych wątków

‍To, jak aktywna jest nasza społeczność jest niesamowite. Ogromna wartość jest także w dyskusjach, które na co dzień mają miejsce na społeczności. Poziom szczegółowości wątków i to, jak chętnie dzielimy się wiedzą jest czymś, czego nie spotkałem jeszcze na żadnej branżowej grupie. Wybrałem dla Was dosłownie kilka ostatnich postów do przeczytania:

Codziennie na społeczności pojawia się kilkanaście nowych, ciekawych tematów. Poniżej znajdziesz też krótkie podsumowania najciekawszych wątków ostatnich tygodni, które opracowane są także w wersji audio:

Sezony, eksperymenty i motywy

W ramach Społeczności uruchamiamy Sezony, które charakteryzują się rozmaitymi motywami przewodnimi. Przykładowo, w Sezonie 1 stawialiśmy na integrację i organizowaliśmy szereg grup mastermind, w których wzięło udział kilkaset osób. Kontraktowaliśmy ze sobą członków społeczności, którzy następnie przez 3 miesiące spotykali się co tydzień, aby wspólnie osiągać założone cele. Kontraktowanie odbywało się na podstawie profili i ankiet a całość obudowana była także spotkaniami w ramach których poznawaliśmy tą formę aktywności i tłumaczyliśmy, jak można jak najwięcej z niej wynieść. W kolejnym Sezonie stawialiśmy na osobiste interakcje i zorganizowaliśmy kilkanaście spotkań w różnych miastach w Polsce.

‍Praca i zlecenia

‍W ramach społeczności otwarcie rozmawiamy o stawkach w branży, zleceniach, klientach, a także zamieszczamy oferty pracy w ramach naszego job boardu oraz sekcji Fuszki. Wspólnie organizujemy się też w grupy projektowe i wśród osób na społeczności pozyskujemy co-founderów i współpracowników przy rozmaitych inicjatywach! Fakt, że społeczność jest tak zróżnicowana, pozwala znaleźć komplet osób potrzebnych do realizacji nawet najbardziej złożonych projektów. Jedną z naszych ostatnich realizacji była oprawa graficzna jednego z najbardziej popularnych meetupów technologicznych w Polsce - meet.js.

Wspólne projekty i startupy

Nasi uczestnicy realizują też wspólnie komercyjne projekty, obok zleceń i ofert pracy nawiązują współpracę przy tworzeniu nowych projektów i startupów. Jedną z firm, która powstała z Ahoy! jest Automation House, którego załoga została powołana do życia z kohorty organizowanej w ramach Ahoy! gdzie wspólnie uczyliśmy się automatyzacji i no-code. W firmie pracuje obecnie ponad 20 osób a dynamiczny rozwój w dziedzinie automatyzacji sprawił, że rozwija ona skrzydła na największych projektach w Polsce a także za granicą.

Shipyarrd

Mamy ambitny cel zbudowania Shipyarrd - stoczni pomysłów, które mają szansę przerodzić się w świetnie funkcjonujące biznesy. Stocznia ma wspomagać uczestników społeczności w zakładaniu projektów a społeczność ma weryfikować wkład poszczególnych osób i dysponować mechanizmami konsensusu do przydzielania udziałów. To wszystko chcemy zbudować w zdecentralizowanym duchu Web3 i Blockchain, co może znacznie ułatwić odformalizowanie działalności będące ogromną barierą na starcie (zakładanie spółek, podział udziałów, umowy, prawnicy), z jednoczesną gwarancją uczciwego podziału w zależności od wykonanej pracy. Na razie projekt jest w fazie przygotowań a o postępach w budowaniu stoczni będziemy informować na społeczności oraz liście na shipyarrd.com.

‍Newslettery i zasobniki

‍Wysyłamy i tworzymy wspólnie branżowe newslettery, które są opracowane oddzielnie dla każdej z przestrzeni społeczności - w ten sposób staramy się pozostać na bieżąco w kontekście zawodowym a także odkrywać nowe, ciekawe narzędzia, wydarzenia oraz aktywności. Poza tym, grupujemy najciekawsze treści w zasobniki, które zawierają zbiory linków, książek, podcastów i pozwalają na każdym poziomie rozwijać się w danej ścieżce. Dostęp do obszernych archiwów newsletterów jest możliwy dla osób posiadająca jeden z planów społeczności.

‍Kto za tym stoi i kto jest na pokładzie?

Na Ahoy! jest już prawie 5000 osób, co czyni nas jedną z największych społeczności w Polsce. Tworzymy ją zespołem, który liczy kilkanaście osób, których role są ściśle określone a które pozwalają nam na rozwój społeczności zgodnie z jej celami. Pomysłodawcami Ahoy! są Grzegorz Róg, twórca eduweb i Adam Gospodarczyk, który także współtworzy eduweb a także Overment, jeden z najpopularniejszych w Polsce kanałów dla web developerów. Każdy może mniej lub bardziej wspierać naszą społeczność, a te osoby, które decydują się poświęcić na nią więcej czasu - otrzymują wynagrodzenie, zarówno w złotówkach, jak i w naszej wewnętrznej walucie - $AHOY coinach.

Jeśli chcesz do nas dołączyć, napisz >>

Jak zorganizowana jest społeczność?

‍W ramach społeczności, dążymy do zbudowania wspólnie niezależnej, zdecentralizowanej organizacji, której beneficjentami i właścicielami będą jej członkowie, w zależności od ich kontrybucji. Można powiedzieć, że chcemy stworzyć nowoczesną firmę, w której udziały należą do tych osób, które najwięcej do niej wnoszą i w ten sposób budować model Ahoy! To wszystko jednak eksperyment, w którym największą wagę przykładamy do wspólnej nauki technologii przyszłości, ponieważ jesteśmy pewni, że zdobyte teraz umiejętności będą kluczowe w kolejnych latach.

‍Wewnętrzna waluta

‍W tym celu wprowadziliśmy na społeczność naszą własną "walutę", czyli $AHOY coiny, które wykorzystujemy do dawania tipów za ciekawe wątki, ale też wewnętrznie przy wymianie usług, wynagradzaniu kontrybutorów - a nawet w relacjach między członkami społeczności, gdzie wzajemne zlecenia będą mogli wykonywać w zamian za coiny. To nie tylko zgrywalizowana zabawa, ale także początek naszej ekonomii, która pomoże nam eksplorować świat zdecentralizowanych finansów i wspólnie się ich uczyć! Na razie jednak same Coiny są scentralizowane w naszej bazie i służą raczej celom edukacyjnym.

Więcej na temat naszej waluty i organizacji przeczytasz tutaj >>‍

Osoby, które wybierają odpowiednie plany otrzymują aż do 10.000 $AHOY razem z zakupem >>

Skrzynia Skarbów

W oparciu o $AHOY działa też odbieranie benefitów z naszej Skrzyni Skarbów, która oferuje wymianę pirackiego złota na atrakcyjne łupy: wejściówki na branżowe wydarzenia, zniżki od partnerów na sprzęt, dostęp do wczesnych wersji narzędzi, ebooki i subskrypcje i wiele więcej. Dysponując odpowiednią liczbą coinów można zaoszczędzić na tych wszystkich rzeczach!

‍Przejdź do Skrzyni Skarbów >>

‍Piraci - nasze NFT

Przygotowaliśmy także nasze własne NFT. Jesteśmy przekonani, że jest to technologia, która w przypadku społeczności będzie przepustką do zdobywania wielu atrakcyjnych benefitów. NFT jest formą zabawy i głównym celem znów jest tutaj wspólna nauka, a nie, jak to jest w przypadku innych projektów, zbieranie funduszy i inwestowanie. Dlatego naszych Piratów stworzyliśmy w wariancie free to mint (czyli darmowym do odebrania). Piraci stopniowo będą mieli jeszcze więcej zastosowań, ale już teraz ich poziom determinuje mnożnik coinów, które otrzymujesz np. w postaci napiwków. Przykładowo, pirat na 3 poziomie mnoży ilość otrzymywanych monet x2.5. Dzięki temu, szybciej zdobywasz pirackie złoto, które przyda się do złupienia naszej Skrzyni Skarbów, wykorzystania na napiwki dla innych czy wykupienia "usług" innych uczestników społeczności.

Zobacz kolekcję Piratów na OpenSea >>

Obecnie, ponieważ zakończyliśmy już proces bezpłatnego montowania dla osób ze społeczności, pirata można zdobyć na dwa sposoby:

 1. Kupując jeden z rocznych planów eduweb z dostępem do Ahoy!
 2. Kupując Pirata od innego właściciela na giełdzie, np. OpenSea

Dowiedz się więcej na temat Piratów >>

‍Jaka jest relacja Ahoy do eduweb?‍

‍Ahoy! ma za zadanie pomóc eduweb stać się tym, czym marzyliśmy od początku jego istnienia. Chcemy ściśle połączyć oba serwisy, które doskonale się uzupełniają, pozostawiając na eduweb rewelacyjnej jakości, praktyczne kursy, których bazę będziemy systematycznie uzupełniać, a Ahoy! promując jako miejsce wzajemnej wymiany wiedzy naszej społeczności, ciekawych wydarzeń, spotkań i wspólnych projektów. Oba serwisy idealnie wręcz się dopełniają. Ponieważ w większości przypadków treści na Ahoy! są dopełnieniem głównych ścieżek eduweb, nie umożliwiamy dostępu do samej społeczności, bez posiadania planu eduweb. Ponieważ w wielu miejscach i wątkach referujemy wprost do kursów na eduweb, brak dostępu do tej platformy znacznie utrudniałby wyciągnięcie maksimum ze społeczności. Dlatego aby dostać się do Ahoy! należy wykupić odpowiedni plan eduweb.

Czym są Sprinty technologiczne?

‍Opracowujemy szereg tematycznych szkoleń, które dotyczą tematów aktualnych, trendujących technologii. Te kursy organizujemy w kilkutygodniowe mini-kohorty, gdzie poza nauką ze ścieżki na eduweb masz na bieżąco dostęp do trenerów, wydarzeń, zadań, wspólnego rozwiązywania problemów czy konsultacji. Wokół takiego szkolenia powstaje specjalny pokój na Ahoy! gdzie odbywa się cała aktywność. W ten sposób możesz łatwo odkryć nową technologię, ucząc się jej przez 3 tygodnie w zaplanowany sposób, razem z innymi. Natomiast już po zakończeniu Sprintu, materiały przygotowane w ten sposób będą zasilały bazę eduweb i trafiały do serwisu, gdzie wszyscy abonenci będą mieli do nich dostęp.

Start Technologicznych Sprintów zaplanowaliśmy na Sezon 3 o którym więcej przeczytasz tutaj >>

Jak uzyskać dostęp do Ahoy?

Jak widzisz, nasza społeczność to miejsce, które pozwala rozwijać się i zdobywać wiedzę na różne sposoby. To przestrzeń pełna akceptacji i ciekawych pomysłów oraz osób, które wspólnie osiągają założone cele. Społeczność jest otwarta dla każdego, więc zapraszamy na pokład!

Wybierz plan z dostępem do społeczności (od razu odblokujesz wszystkie archiwa) >>

Do zobaczenia na pokładzie!